Forcat Tokësore Shqiptare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Forcat Tokësore Shqiptare
Albanian Land forces.svg
Stema e forcave tokësore
Aktive 1912 - Sot
Shteti FlamuriShqipëria
Aleance N.A.T.O
Tipi Ushtria
Roli Mbrojtja kombëtare
Pjesë e Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë
Stema
Indentifikim Albanian Land Forces insignia.svg

Forcat tokësore janë hallka kryesore e forcave të armatosura. Ato përbehen nga Brigada e reagimit të shpejtë, Regjimenti Komando, Komanda e Mbështetjes Logjistike dhe Batalioni i operacioneve Speciale (BOS).

Paisjet dhe Armët e Përdorura[redakto | redakto tekstin burimor]

Armë të lehta[redakto | redakto tekstin burimor]

Modeli Foto Calibri Origjina
P8 Pistol HKUSP.png 9x19 mm Gjermania Gjermania
P12 Pisto HKUSP.png 45 ACP Gjermania Gjermania
Beretta 92 Beretta 92 FS.gif 9x19 mm Italia Italia
HK MP7 MP7A1 REMOV.jpg HK 4.6×30 mm Gjermania Gjermania
HK UMP HKUMP45.JPG 45 ACP Gjermania Gjermania

Artileria[redakto | redakto tekstin burimor]

Modeli Kalibri Prodhusi Cop
Type 66 152mm Kina 90
M-1938 122mm Bash/Sovjetik 100
Tipi 67 Mortajë
M-46 130mm Bash/Sovjetik 100
D-20 152mm Kineze dhe Sovietike
D-1   Po tërhiqet nga shërbimi
D-44 Topi kryesor 85mm

Mjetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Modeli Prodhusi Cop
BMP-1
BMP-2
BTR-50 Bash/Sovjetik 200
Type 77 Kina 150
BRDM-1 Bash/Sovjetik 15
Humvee Sh.B.A 30
MRAP Sh.B.A 50
Iveco VM 90 Italia 250
Nexter Aravis Franca 05
Mercedes-Benz G-Class Gjermania 150
Land Rover Wolf Anglia 80
T-59 Bash/Sovjetik 285
M113 Sh.B.A 130