Ada e Bunës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ishulli Ada e Bunës)
Shko te: navigacion, kërko
Ada e Bunës, fotografi ajrore

Ada e Bunës është ishull lumor, në fundin e Plazhit të Madh të Ulqinit, në vendin ku Buna ndahet.

Ishulli është krijuar artificialisht. Pas një moti shumë të keq në mes të shekullit 19, aty u vundos anija "Merito" prej Trogirit. Në atë vend janë formuar dy ishuj të vegjël. Me vite rreth trupit të anijes dhe dy ishujve të vegjël janë mbledhur mbetjet e lumit dhe është dormuar ishulli i sotëm.

Ka formë trekëndëshi ku dy anë lagen nga Lumi Buna dhe të tretën Deti Adriatik, në të cilën gjendet plazhi ranor i gjatë 2880 m, e cila mund të pranoj rreth 13000 larës.

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ada e Bunës është vend elitar për surfing në erë. Në këtë ishull gjendet shkoll për windsurf. Gjthashtu prej vitin 1975 vepron edhe shkolla për kalërim.

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Ada Bojana – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale