Loni Papa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Loni Papa, lindi më 28 mars të vitit 1932, ai është shkrimtar shqiptar.

Veprimtarinë letrare e ka filluar në vitet ’50 me poezi e tregime. Në fushën letrare njihet më shumë si dramaturg dhe autor i letërsisë për fëmijë. Libra për fëmijë: “Historia e maçokut”, novelë (1957), “Miu që hëngri macen”, novelë (1974), “Gishto trimi” novelë (1978), etj. Drama: “Cuca e Maleve” (1968), “Marga” (1971), “Zbatharakët” (1976). Drama “Cuca e Maleve” është vepra më e njohur e tij. Ajo u ekranizua në film dhe u luajt balet. Ai është laureat i Çmimit të Republikës si dhe i disa çmimeve kombëtare .

Veprat letrare[redakto | redakto tekstin burimor]

  • “Historia e maçokut”, novelë (1957)
  • “Miu që hëngri macen”, novelë (1974)
  • “Gishto trimi” novelë (1978)
  • “Cuca e Maleve”, dramë (1968)
  • “Marga”, dramë (1971)
  • “Zbatharakët”, dramë (1976)
  • "Lica jone e dashur", novele (1964,1993,1997)