Oregon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Oregon
Oregon
Shtet i SHBA-së
Emblema_figura Flag of Oregon.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Oregonit
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Beaver State
Moto e shtetit Alis volat propriis. (lat.)
Kryeqyteti Salem
Qyteti më i madh Portland
Qeverisja
Guvernator John Kitzhaber
Senatorë Ron Wyden
Jeff Merkley
Sipërfaqja
Sipërfaqja 255.026 km2
Renditja në SHBA: i 9-ti
Popullsia
Popullsia (2012) 3.899.353 banorë
Renditja në SHBA: i 27-ti
Dendësia 15 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Paqësori: UTC-8/-7
Pika më e lartë 3.428,8 m
Pika më e ulët 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 14 shkurt 1859
Renditja në SHBA: i 33-ti
Të dhëna të tjera
Shkurtimisht OR
Faqja Zyrtare www.oregon.gov

Oregon ësht një Shtet Federal në perëndim të ShBA e Oqeanit Pacifik. Kufizohet me Kaliforninë, Washington, Idaho dhe Nevada.


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]