Rrethi i Kolonjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat:40°18′ Veri 20°38′ Lindje 40.3° Veri 20.633333° Lindje

link={{{të çon}}}

Rrethi i Kolonjës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Korçës. Rrethi i Kolonjës ka rreth 17,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 805 km² dhe kryeqendër Ersekën.

Pozita gjeografike[redakto | redakto tekstin burimor]

Kolonja shtrihet në pjesen Juglindore të Shqipërisë, bën pjesë si njësi fiziko - gjeografike në krahinën malore qëndrore pjesa Jugore. Erseka është kryeqëndra e rrethit të Kolonjës. Gropa e Kolonjës shtrihet në këto koordinata gjeografike lindje 20 47' 3" perëndim 20 27' 30" veri 40 29' 30" jugor 40 5' 0". Ajo ësht pozicionuar në brëndësi te Gropës së Kolonjës. Një gropë kjo me lartësi rreth 1100 m mbi nivelin e detit. Në lindje të saj ndodhet mali i Gramozit me një lartesi prej 2523 m mbi nivelin e detit. Në perëndim të saj ndodhet Mali i Radomit. Pragu i Qarrit e ndan këtë Gropë nga Fushgropa e Korçës. Dhe në Jug të saj shtrihet Malësia e Gërmenjit. Kjo Gropë përshkohet nga një sërë përenjsh të cilat përmblidhen në pellgun ujëmbledhes të Osumit, kemi përroin e Starjes, Taçit dhe një sër të tjerë të vegjël me karaktere stinore të aktivitetit të tyre. Gropa e Kolonjës është njësia fiziko - gjeografike më e rëndesishme për këtë zonë. Në këtë zonë jeton pjesa më e madhe e popullsise së këtij rrethi. Lumi i Osumit i kalon tërthor Gropës, në pjesën perëndimore të saj. Në këtë Gropë është vendosur dhe vendbanimi parahistorik i Ollmit të Qinamit i cili ndodhet në majë e një kodre në afërsi të fshatit Qinam si dhe shpella e Kamnikut. Mali Gramoz Shërben si kufi ndarës i kësaj zone nga teritori i Greqisë. Rrëzë këtij mali janë vëndosur një sërë fshatrash si Bezhanj, Borova, Gjonçi, Kreshovë, Milec, Rehova, Skorovot, Starje, Taçi.Ne pjesen Perendimore te Rruges Nacionale jane te te vendosura Fsahtrat Mesicka ,Gostivishti Lengezi,Qinami,Selenica,Psari,Bekova Kodrasi etj

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Kolonjës përbëhet nga 2 bashki dhe 6 komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Guida Turistike e Rrethit Kolonjë

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]