Çekani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Çekiçi)
Një çekiç standard shtëpiak me thua.

Çekani është një vegël dore, që përbëhet nga një kokë metali ose druri (në njërën anë e rrafshët e në tjetrën me majë) e nga një bisht dhe që shërben për të mbërthyer ose për të goditur a për të rrahur diçka. Një lloj i veçant i çekanit në të kaluarën ka qenë edhe Çekani luftarak.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]