ALU

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Simboli skematik i njësisë aritmetiko logjike

informatikë, njësia aritmetike logjike (Arithmetic Logic Unit - ALU) është një qark dixhital që kryen operacione aritmetike dhe logjike.