Gjuha aramike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Aramishtja)
Jump to navigation Jump to search
Gjuha aramike
Filogjeneza
Statusi zyrtar
Rregullohet nga -

Aramishtja (ܐܪܡܝܐ) ose gjuha aramike është një grup i gjuhëve afro-aziatike, të nënfamiljes së gjuhëve semitike, me një vjetërsi më se 3000 vjeçare. Në këtë grup bëjnë pjesë aramishtja, hebraishtja, arabishtja, kananishtja dhe shumë gjuhë të tjera. Gjuha aramike ka lidhje të ngushta me gjuhën hebraike. Ka qenë gjuhë që përdorej në kultin fetar dhe në administratën e perandorisë persiane, në qindvjeçarin e VI p.e.s.

Studimi shkencor i kësaj gjuhe njihet me emrin aramistikë.

Aramishtja është gjuha në të cilën janë shkruar në origjinal Talmudi dhe dy libra të biblës, Libri i Danielit dhe Libri i Ezrës. Po ashtu, besohet të ketë qënë gjuha e folur nga Jezusi.
Sot, aramishtja është gjuhë që përdoret në fshatrat Maloula, Jabadin e BakhaSirisë.

Historia e aramishtes[redakto | përpunoni burim]

Shkrimi[redakto | përpunoni burim]

Shpërndarja gjeografike[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]