Columbus, Ohio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Columbus, Ohio
Anglisht : City of Columbus
qytet
noform
Images, from top left to right: Downtown Columbus, Ohio Statehouse Capitol Square, University Hall (Ohio State University), Short North, Nationwide Arena, Santa Maria replica
Stema_figuraFlag of Columbus, Ohio.svg
Vendndodhja
Columbus, Ohio is located in SHBA
Columbus, Ohio
Columbus, Ohio

Koordinatat: 39°59′V 82°59′P / 39.983°V 82.983°P / 39.983; -82.983

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku Delaware, Fairfield, Franklin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 577.85 km2
 •  tokësore 562.47 km2
 •  ujore 15.38 km2
Lartësia 275 m (m.n.d.)
Popullsia 787033 banorë (2010)
 •  urbane 1,368,035 (US: 36th) banorë
 •  aglomerati 1,967,066 (US: 32nd) banorë
Dendësia 1399.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi February 14, 1812
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal </ref>
Prefiksi 614
Faqja Zyrtare City of Columbus

Columbus, Ohio (City of Columbus) është një qytet në qarkun Delaware, Fairfield, Franklinshtetit federal Ohio, SHBA. Në Columbus, Ohio jetojnë 787033 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1399.2 banor/km2 (3624 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 577.85 km2 (223.11 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 275 m (902 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më nëntor 15, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Columbus, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale