Diskutim:Kultura Ilire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Kultura Ilire. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Veshjet ilire

Përshendetje keto jan disa fjale per veshjen dhe muziken Ilire e shkruajtur nga nje nxenes i shkelqyer.


kishin veshjen e tyre e cila dallon nga veshjet e tjera.Grat ilire veshin nje fustan te gjatë mbi të vendosin nje jelek te zbukuruar ne kokë vendosin nje shami, kurse ne qafë nje shallë.Grat ilire ne dore vendosnin byzylykë,unaza,gjilpera stolise etj. Ne qafe vendosin qafore.Burrat veshin nje kemish te gjat mbi te vendosin nje jelet. Si burrat ashtu edhe grat mbadhnin opinga.

Muzika ilire

Iliret e donin shum muziken dhe vallen.Kenget i shoqeronin me vegla muzikore.Veglat me te perhapura ishin fylli dhe okarina.Nje tjeter vegel muzikore ishte sirinski (kavalli). Ata perdorini edhe nje vegel me tel qe i njante lahutes se sotme.

Kerkim origjinal[Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull nuk eshte i referencuar po ka kerkim origjinal. Si i tille, pjese te tij, ose i gjithi mund te fshihen.--1l2l3k (diskutimet) 11 tetor 2017 18:02 (CEST)