Diskutim:Shqipëria nën pushtimin italian (1939–43)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Shqipëria nën pushtimin italian (1939–43). Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Heqje[Redakto nëpërmjet kodit]

Gjithashtu pershendes levizjen. Pse po i hiqet gjithe kjo njohshmeri e periudhes historike per te optuar vetem per njeren menyre njohjeje? A nuk eshte reference ajo Pandelejmoni, apo Zefi ta fusim nga website-t dhe kur e boton La Sapienza ta krasisim @1l2l3k,? Keq apo mire mos te harrohet, qe eshte fale atij pushtimi qe shqiptaret riperceptuan veten si nje teresi etnike ne nje teresi shteterore. Keshtu qe easy me nacionalizmin e tastieres. --Lludha (diskutimet) 19 korrik 2018 02:20 (CEST)Reply[reply]

Nuk kam asgje kunder burimit, i cili eshte i besueshem, po artikulli korrespondent ne enwiki, te cilin po mundohet ta zhvendosi administratori Peacmaker67, eshte POV i grekeve, te cilet duan ta nxjerrin Shqiperine si fashiste dhe sulmuese ndaj Greqise (dhe prandaj mbajne edhe Ligjin e Luftes edhe sot e kesaj dite). Nuk e di ne cfare pike ai burim mbeshtet faktin e titullit te meparshem, pra "mbreterise shqiptare" (pa mbret shqiptar). Qe ta themi tamam tokat e rimarra jane te vitit 1941, pra nuk fillojne ne 1939, dhe ajo harte mua me pelqen me shume se harta e sotme, gjithsesi, po e perseris, burimi qe hoqa kishte te bente me faktin e titullit. Nuk e di nese shpjegohem dot.--1l2l3k (diskutimet) 19 korrik 2018 05:08 (CEST)Reply[reply]
E ndoqa disi debatin, jam dakord, megjithese edhe greket e mirekuptonin kontekstin dhe ngjyresat e shumta qe epoka ka. Kete qe shkruajta e kisha vetem per njohshmerine, referenca nuk eshte e keqe. --Lludha (diskutimet) 19 korrik 2018 05:23 (CEST)Reply[reply]