Gazetari hetuese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gazetaria hetuese, është një zhanër gazetareske që karakterizohet nga kohëzgjatja e punës në të njëjtën temë dhe nga hulumtimi i gjerë.

Duke u konsultuar me disa burime dhe duke pyetur disa specialistë të subjektit ose dëshmitarëve të ngjarjeve, gazetari hetues mund të rendisë informacionin në mënyrë më efektive dhe të zbulojë fakte të reja. Njohja e tij e fakteve do të reflektojë më mirë realitetin dhe analiza e tij do të jetë më e mirë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]