Henry Percell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Henry Purcell (rreth 10 shtator 1659 - 21 nëntor 1695) ishte një kompozitor anglez. Megjithëse përfshinte elemente stilistike italiane dhe franceze, Purcell ishte një formë unike në anglisht e muzikës barok. Ai përgjithësisht konsiderohet të jetë një nga kompozitorët më të mëdhenj anglezë; asnjë kompozitor anglez i lindur më vonë, nuk iu afrua famës së tij derisa Edward Elgar, Ralph Vaughan Williams, William Walton dhe Benjamin Britten në shekullin e 20-të.

Jeta e hershme

Purcell lindi në St Ann's Lane, Old Pye Street, Westminster - zona e Londrës e njohur më vonë si Acre Devil's - në 1659. Henry Purcell Senior,vëllai më i madh i të cilit, Thomas Purcell, (vdiq 1682) ishte një muzikant, ishte një zotëri i Chapel Royal dhe këndoi në kurorëzimin e mbretit Charles II të Anglisë. Henry i moshuari kishte tre djem: Edward, Henry dhe Daniel. Daniel Purcell, më i ri nga vëllezërit, ishte gjithashtu një kompozitor pjellor që shkroi muzikën për pjesën më të madhe të aktit përfundimtar të Mbretëreshës Indiane pas vdekjes së Henry Purcell. Familja e Henry Purcell jetoi vetëm disa qindra metra në perëndim të Westminster Abbey nga 1659 e tutje.

Pas vdekjes së babait të tij në 1664, Purcell u vu nën kujdestarinë e dajës së tij Thomas, i cili i tregoi dashamirësi dhe mirësi të madhe. Thomai ishte vetë një zotëri i Kapelës së Madhërisë së Tij dhe caktoi që Henri të pranohej si koridor. Henry studioi së pari nën Kapiten Henry Cooke, Master i Fëmijëve dhe më pas nën Pelham Humfrey, pasardhësi i Cooke. Kompozitori Matthew Locke ishte një mik i familjes dhe, veçanërisht me gjysëm operat e tij, me siguri gjithashtu kishte një ndikim muzikor në Purcell të ri. Henry ishte një korrier në Chapel Royal derisa zëri i tij u prish në 1673, kur ai u bë asistent i organit-ndërtues John Hingston, i cili mbante postin e rojtarit të instrumenteve të erës te Mbreti.


Kariera

Purcell thuhet se ka qenë duke kompozuar në moshën nëntë vjeç, por vepra më e hershme që mund të identifikohet me siguri si e tij është një ode për ditëlindjen e Mbretit, shkruar në 1670. [8] (Datat për kompozimet e tij janë shpesh të pasigurta, megjithë hulumtimet e konsiderueshme.) Supozohet se kënga me tre pjesë tiraninë e ëmbël, unë tani dorëheqja u shkrua nga ai si fëmijë. Pas vdekjes së Humfrey, Purcell vazhdoi studimet nën Dr John Blow. Ai ndoqi shkollën Westminster dhe në 1676 u emërua kopjues në Westminster Abbey. [2] Zoti himni më i hershëm i Henry Purcell, i cili mund të tregojë u krijua në 1678. isshtë një psalm që është përshkruar për Ditën e Krishtëlindjes dhe gjithashtu që duhet të lexohet në namazin e mëngjesit në ditën e katërt të muajit. [9]

Më 1679, ai shkroi këngë për Choice Ayres të John Playford, Këngët dhe Dialogët dhe një himn, emri i të cilit nuk dihet, për Chapel Royal. Nga një letër e shkruar e shkruar nga Thomas Purcell mësojmë se kjo himn ishte hartuar për zërin jashtëzakonisht të mirë të Rev. Gjon Gostling, më pas në Canterbury, por më pas një zotëri i Kapelës së Tij të Madhërishëm. Purcell shkroi disa himne në periudha të ndryshme për zërin e jashtëzakonshëm basso profondo të Gostlingut, i cili dihet që ka pasur një sërë të paktën dy oktave të plota, nga D poshtë stafit të basit deri te D sipër tij. Datat e shumë pak prej këtyre përbërjeve të shenjta janë të njohura; mbase shembulli më i dukshëm është himni Ata që zbresin në det me anije. Në shenjë mirënjohjeje për ikjen providenciale të mbretit Charles II nga anija, Gostling, i cili kishte qenë i ahengut mbretëror, bashkoi disa vargje nga Psalmet në formën e një himni dhe i kërkoi Purcell që t'i vinte ato në muzikë. Puna sfiduese hapet me një fragment i cili përshkon shtrirjen e plotë të shtrirjes së Gostlingut, duke filluar në D sipërm dhe duke zbritur dy oktava në pjesën e poshtme. [2]

Më 1679, Blow, i cili ishte emëruar organizator i Westminster Abbey 10 vjet më parë, dha dorëheqjen nga zyra e tij në favor të Purcell. [10] Purcell tani iu përkushtua pothuajse tërësisht në përbërjen e muzikës së shenjtë, dhe për gjashtë vjet ndërpreu lidhjen e tij me teatrin. Sidoqoftë, gjatë pjesës së parë të vitit, me siguri përpara se të merrte detyrën e tij të re, ai kishte prodhuar dy vepra të rëndësishme për skenën, muzikën për Theodosiusin e Nathaniel Lee dhe Gruajën e Vërtetë të Thomas d'Urfey. [10] Midis 1680 dhe 1688 Purcell shkroi muzikë për shtatë shfaqje. [11] Përbërja e operës së tij të dhomës Dido dhe Enea, e cila formon një pikë referimi shumë të rëndësishme në historinë e muzikës dramatike angleze, i është atribuar kësaj periudhe, dhe prodhimi i saj i hershëm mund të ketë parathënë edhe atë të dokumentuar të 1689. [10] Itshtë shkruar për një libretto të mobiluar nga Nahum Tate, dhe interpretuar në vitin 1689 në bashkëpunim me Josias Prift, një mjeshtër vallëzimi dhe koreograf për Teatrin e Kopshtit Dorset. Gruaja e Priftit mbajti një shkollë për konvikt për gratë e reja, së pari në Leicester Fields dhe më pas në Chelsea, ku u operua. [12] Herë pas here konsiderohet opera e parë e mirëfilltë angleze, megjithëse ai titull i jepet zakonisht Venusit të Blow dhe Adonis: si në veprën e Blow, aksioni nuk përparon në dialogun e folur, por në recitativin e stilit italian. Do punë shkon në më pak se një orë. Në atë kohë, Dido dhe Enea nuk e gjetën kurrë rrugën për në teatër, megjithëse duket se ka qenë shumë i njohur në qarqet private. Besohet se është kopjuar gjerësisht, por vetëm një këngë ishte shtypur nga e veja e Purcell në Orpheus Britannicus, dhe vepra e plotë mbeti në dorëshkrim deri në vitin 1840, kur u shtyp nga Shoqëria Antikuariane Muzikore nën redaksinë e Sir George Macfarren. [ 2] Përbërja e Dido dhe Eneas i dha Purcell mundësinë e tij të parë për të shkruar një mjedis të qëndrueshëm muzikor të një teksti dramatik. Ishte mundësia e tij e vetme për të kompozuar një vepër në të cilën muzika mbante gjithë dramën. [11] Historia e Dido dhe Eneas rrjedh nga burimi origjinal në epikën e Virgilit Eneid. [13]

Menjëherë pas martesës së Purcell, në 1682, me vdekjen e Edward Lowe, ai u emërua organist i Chapel Royal, një zyrë që ai ishte në gjendje të mbante njëkohësisht me pozicionin e tij në Westminster Abbey. [14] Djali i tij i madh lindi në të njëjtin vit, por ai ishte jetëshkurtër. [15] Përbërja e tij e parë e shtypur, Dymbëdhjetë Sonatas, u botua në 1683. [16] [17] Për disa vjet pas kësaj, ai ishte i zënë me prodhimin e muzikës së shenjtë, odes drejtuar familjes mbret dhe mbretëror, dhe vepra të tjera të ngjashme. [18] [19] Më 1685, ai shkroi dy himnet e tij më të mira, unë u gëzova dhe zemra ime po tregon, për kurorëzimin e mbretit James II. [14] Më 1690 ai kompozoi një përbërje të odezës së ditëlindjes për Mbretëreshën Mari, Arise, muzën time [20] dhe katër vjet më vonë shkroi një nga veprat e tij më të hollësishme, të rëndësishme dhe madhështore - një mjedis për një tjetër ode të ditëlindjes për Mbretëreshën, shkruar nga Nahum Tate, me titull Ejani Bijtë e Artit.

VDEKJA

Purcell vdiq në 1695 në shtëpinë e tij në Marsham Street, [30] në kulmin e karrierës së tij. Ai besohet të ketë qenë 35 ose 36 vjeç në atë kohë. Shkaku i vdekjes së tij është i paqartë: një teori është se ai kapi një të ftohtë pasi u kthye në shtëpi vonë nga teatri një natë për të zbuluar se gruaja e tij e kishte mbyllur jashtë. Një tjetër është se ai iu nënshtrua tuberkulozit. [31] Fillimi i testamentit të Purcellit lexon:

Në emër të Zotit Amen. Unë, Henry Purcell, nga Qyteti i Westminster, zotëri, duke qenë i sëmurë rrezikshëm për sa i përket konstituimit të trupit tim, por me mend dhe memorje të mirë dhe të përsosur (faleminderit Zotit) bëjmë me këto dhurata të publikojë dhe shpall këtë si të fundit Vullneti dhe Testamenti. Dhe unë i jap dhe i dhuroj asaj bashkëshorten time të dashur, Frances Purcell, të gjitha pasuritë e mia si të vërteta dhe personale të asaj që natyra dhe lloji qetëson ... [32]

Purcell është varrosur ngjitur me organin në Westminster Abbey. Muzika që ai kishte kompozuar më parë për varrosjen e Mbretëreshës Mari u interpretua gjithashtu gjatë funeralit të tij. Purcell u pikëllua në mënyrë universale si "një mjeshtër shumë i madh i muzikës". Pas vdekjes së tij, zyrtarët në Westminster e nderuan atë duke votuar unanimisht që ai të varroset pa shpenzime në rreshtin verior të Abbey. [33] Në epitafin e tij thuhet: "Këtu lindi Henry Purcell Esq., I cili u largua nga kjo jetë dhe është zhdukur në atë Vend të Bekuar, ku vetëm harmonia e Tij mund të tejkalohet." [34]

Purcell lindi gjashtë fëmijë nga gruaja e tij Frances, katër prej të cilëve vdiqën në foshnjëri. Gruaja e tij, si dhe djali i tij Edward (1689-1740) dhe vajza Frances, mbijetuan prej tij. [10] Gruaja e tij Frances vdiq në 1706, pasi kishte botuar një numër veprash të burrit të saj, duke përfshirë koleksionin tani të famshëm të quajtur Orpheus Britannicus, [2] në dy vëllime, të shtypura në 1698 dhe 1702, përkatësisht. Edward u emërua organizator i St Clement's, Eastcheap, Londër, në 1711 dhe u pasua nga djali i tij Edward Henry Purcell (vdiq 1765). Të dy burrat u varrosën në Shën Klementin afër galerisë së organeve.


Lista e kompozimeve nga Henry Purcell

Purcell punoi në shumë zhanre, të dyja në vepra të lidhura ngushtë me gjykatën, siç është kënga simfonike, me Chapel Royal, siç janë himni simfonik dhe teatri. [35]

Ndër veprat më të spikatura të Purcell janë opera e tij Dido dhe Enea (1688), Dioqlesiani i tij gjysëm opera (1690), Mbreti Arthur (1691), Fairy-Queen (1692) dhe Timon i Athinës (1695), si dhe kompozimet Hail! Bright Cecilia (1692), Come Ye Sons of Art (1694) dhe Dënimet Funeral dhe Muzikë për Funeralin e Mbretëreshës Mari (1695).


Ndikimi dhe reputacioni

"Lulëzimi i barokut anglez", skulpturë përkujtimore bronzi nga Glynn Williams në një park të vogël në Victoria St, Westminster.

Pas vdekjes së tij, Purcell u nderua nga shumë bashkëkohës të tij, përfshirë mikun e tij të vjetër John Blow, i cili shkroi një Ode, në Vdekjen e Z. Henry Purcell (Shënoni se si kënga dhe linnet këndojnë) me tekstin nga bashkëpunëtori i tij i vjetër, John Dryden. Vendosja e William Croft 1724 për Shërbimin e Varrimit, u shkrua në stilin e "Mjeshtrit të madh". Croft ruajti vendosjen e Purcell të "Ti e di Zotin" (Z 58) në shërbimin e tij, për arsye "të dukshme për çdo artist"; që atëherë është kënduar në çdo varrosje të shtetit britanik. [36] Kohët e fundit, poeti anglez Gerard Manley Hopkins shkroi një sonet të famshëm të titulluar thjesht "Henry Purcell", me një lexim në shënim: "Poeti i uron mirë gjenialitetit hyjnor të Purcell dhe e lavdëron atë që, ndërsa muzikantët e tjerë u kanë dhënë shprehje humorit. për mendjen e njeriut, ai përtej kësaj ka shqiptuar në shënime shumë llojin dhe llojet e njeriut ashtu siç janë krijuar si tek ai ashtu edhe te të gjithë njerëzit ”.

Purcell gjithashtu pati një ndikim të fortë në kompozitorët e rilindjes muzikore angleze të fillimit të shekullit të 20-të, më së shumti Benjamin Britten, i cili rregulloi shumë nga veprat vokale të Purcells për zë (t) dhe piano në Britan's Purcell Realizations, përfshirë këtu nga Dido dhe Enea, etj. dhe të cilit Udhëzuesi i të Rinjve për Orkestrën është i bazuar në një temë nga Abdelazar i Purcell. Stilistikisht, aria "Unë e di një bankë" nga opera e Britten A Dream Midsummer Night është frymëzuar qartë nga aria e Purcell "Sweeter than Roses", e cila Purcell fillimisht shkruajti si pjesë e muzikës incidentale për Pausanias të Richard Norton, tradhtarit të vendit të Tij.

Purcell nderohet së bashku me Johann Sebastian Bach dhe George Frideric Handel me një ditë feste në kalendarin liturgjik të Kishës Episkopale (SH.B.A.) më 28 korrik. [37] Në një intervistë të vitit 1940, Ignaz Friedman deklaroi se ai e konsideronte Purcellin aq të madh sa Bach dhe Beethoven. Në Victoria Street, Westminster, Angli, ekziston një monument bronzi i Purcell, i skalitur nga Glynn Williams dhe i ngritur në 1994.

Punimet e Purcell janë kataloguar nga Franklin Zimmerman, i cili u dha atyre një numër të paraprirë nga Z.

Një Klub Purcell u themelua në Londër në 1836 për promovimin e performancës së muzikës së tij, por u shpërnda në 1863. Në 1876 u themelua një shoqëri Purcell, e cila botoi edicione të reja të veprave të tij. [2] Ashtë krijuar një Klub Purcell i ditëve moderne, dhe ofron turne të drejtuar dhe koncerte në mbështetje të Westminster Abbey.

Aq e fortë ishte reputacioni i tij sa që një procesor popullor dasme i atribuohej gabimisht Purcell për shumë vite. I ashtuquajturi Vullnetar i Trumpet i Purcell-it u shkrua në të vërtetë rreth vitit 1700 nga një kompozitor britanik i quajtur Jeremiah Clarke si Marshi i Princit të Danimarkës.

Michael Nyman, me kërkesë të regjisorit, ndërtoi rezultatin e filmit të Peter Greenaway, 1982, Kontrata e Draughtsman, në ostinati nga Purcell nga burime të ndryshme, një i keqinterbuar. Ai e kreditoi Purcell si një "konsulent muzikor". Një tjetër nga ostinati i Purcell, Aria Genius i Ftohtë nga Mbreti Arthur, u përdor në Memorialin e Nyman. [38]

Duke punuar me komision nga Orkestra e Dhomës së Shën Palit, kompozitori Charles Wuorinen krijoi një Suite prej 80 minutash nga "Arti Magjik", duke marrë pjesë të punimeve të Purcell dhe më pas rregullimin, transkriptimin, shtimin e pjesëve, krijimin e tranzicioneve dhe prezantimeve, dhe më pas ndërhyrjen njëra punon me një tjetër.


Në kulturën popullore

Muzika për Funeralin e Mbretëreshës Mari u ripunua nga Wendy Carlos për muzikën e titullit të filmit të vitit 1971 nga Stanley Kubrick, A Clockwork Orange. Rishikimi i Rolling Stone i 1973 i Jethro Tull's A Passion Play e krahasoi stilin muzikor të albumit me atë të Purcell. [40] Në vitin 2009 Pete Townshend i The Who, një grup anglez rock që themeloi veten në vitet 1960, identifikoi harmonitë e Purcell, veçanërisht përdorimin e pezullimit dhe rezolucionin që Townshend kishte mësuar nga producenti Kit Lambert, si një ndikim në muzikën e grupit (në këngë të tilla si "Won't Funked Again" (1971), "I Can See for Miles" (1967) dhe prezantimi shumë purcellian te "Pinball Wizard"). [41] [42]

Muzika e Purcell u shfaq gjerësisht si muzikë në sfond në çmimin Akademik duke fituar filmin 1979 Kramer vs Kramer, me një tingull zanor në CBS Masterworks Records.

Në shekullin XXI, fonogrami i versionit filmik 2005 të Krenarisë dhe Paragjykimeve paraqet një valle të titulluar "Një kartolinë për Henry Purcell". Ky është një version i kompozitorit Dario Marianelli me temë Abdelazar të Purcell. Në filmin në gjuhën gjermane 2004, Rënia, muzika e Vajtimit të Didos përdoret vazhdimisht pasi fundi i Rajhut të Tretë arrin kulmin. Filmi i Moonrise Kingdom i vitit 2012 përmban versionin e Benjamin Britten të Rondeau në Purelin e Abdelazar të krijuar për Udhëzimin e tij për The Young Young's Orchestra në 1946. Në vitin 2013, Pet Shop Boys publikuan single-in e tyre "Love Is a Bourgeois Construct" duke përfshirë një nga të njëjtat basa tokësore nga King Arthur të përdorur nga Nyman në rezultatin e tij të Kontratës Draughtsman. Swain "në CD-në e saj" Lumi më i gjatë. "[43]

Filmi i vitit 1995, Anglia, Anglia ime tregon historinë e një aktori që është vetë duke shkruar një dramë për jetën dhe muzikën e Purcell, dhe paraqet shumë nga kompozimet e tij.