Jump to content

Historiani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Historian)
Herodoti (rreth 484–c. 425 pes) ishte një historian grek që jetoi në shekullin e pestë para Krishtit dhe një nga historianët më të hershëm, vepra e të cilit ka mbijetuar.

Një historian është një person që studion dhe shkruan për të kaluarën dhe konsiderohet si një autoritet mbi të. Historianët merren me rrëfimin dhe kërkimin e vazhdueshëm, metodik të ngjarjeve të së kaluarës që kanë të bëjnë me racën njerëzore; si dhe studimi i gjithë historisë në kohë. Disa historianë njihen nga botimet ose trajnimet dhe përvoja. "Historiani" u bë një profesion profesional në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, ndërsa universitetet kërkimore po shfaqeshin në Gjermani dhe gjetkë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.fjalori.shkenca.org/