Idriz Shehi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Idriz Shehi.jpg

Idriz Shehi u lind më 3 korrik të vitit 1926 në fshatin Ndroq të rrethit të Tiranës. Ish-ushtarak i lartë i kundërzbulimit shqiptar, diplomat dhe veteran i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, publicist dhe shkrimtar.


Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

- "Peza kala e pamposhtur gjatë Luftës ANÇL"

- "Peza 5 vjet luftë kundër okupatorit" (tregime të jetuara)

- "I penduari", (novelë)

- "Luftëtarët që bënë epokë nuk duhen harruar" (seri librash me 7 vëllime);

- "Peza, vatra e lirisë"

- "Myslym Peza dhe pezakët" (poezi dhe publicistikë);

- "Dritëhijet e një Zbuluesi" (Triptikë).