Jump to content

Industria e automobilave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një linjë montimi moderne.

Industria e automobilave përfshin një gamë të gjerë kompanish dhe organizatash të përfshira në projektimin, zhvillimin, prodhimin, marketingun dhe shitjen e automjeteve. Është një nga industritë më të mëdha në botë për nga të ardhurat. Është gjithashtu industria me shpenzimet më të larta për kërkim dhe zhvillim për firmë.

Fjala automotive vjen nga greqishtja autos (vetë), dhe latinisht motivus (e lëvizjes), duke iu referuar çdo forme të automjetit vetë-lëvizës në përdorim në lidhje me automobilat në 1898.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]