Jump to content

iPhone 5

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Iphone 5)

iPhone 5 prezantohet më datë 12 shtator 2012. Thashethemet janë konfirmuar. Me një ekran 4 polësh, aspect ratio 16:9, pjesën e pasme prej alumini, fotokamera 8 MegaPixel dhe më i hollë se çdo smartphone tjetër në treg.

iPhone 5 është 18% më i hollë dhe 20% më i lehtë se iPhone 4S, me vetëm 7.6mm gjerësi dhe peshon 112 gram. Ekrani ka një rezolucion 1136×640 pixel, kualitet retina (326 PPI). Falë këtij ekrani më të gjatë, është shtuar edhe një rresht i pestë ikonash në home screen. Gjithashtu për aplikacionet që nuk janë përditësuar akoma me ekranin e ri, nuk do të ketë probleme, do të shfaqen në qendër të ekranit me borde të zinj anash.

iPhone superteknologjin LTE, falë antenës së tij në gjendje të përdorë UMTS, HSDPA ose LTE, në bazë të vendit dhe operatorit. Monton edhe një teknologji të re wireless super të shpejtë. WiFi më potent garanton 2,5 GHz dhe 5 GHz në 802.11n. Do të ketë vetëm një chip për zërin dhe të dhënat, dhe një për frekuencën radio. Një antenë të vetme dinamike. Monton një proçesor A6, dy herë më të shpejtë se A5, me një dyfishim në terma grafik dhe në performancë. Dhe është 22% më i vogël. Kualiteti i lojërave është i barabartë me atë të një kompjuteri Play Station apo Xbox.

Bateria është përmirësuar, pavarësisht se iPhone i ri duhet të ketë shumë sforco, sidomos nga ana grafike: 8 orë thirrje në 3G 8 orë inavigim 3G 8 orë navigim LTE 10 orë navigim WiFi 10 orë shikim videosh 40 orë po të dëgjoni muzikë 225 orë në standby Fotokamera e pasme ngelet 8 megapixel (rezolucion 1080p HD), por me përmirësime të dukshme, sidomos për sa i përket bashkimit të lenteve. Mënyra e re Dinamy Low Light regjistron ndryshimet e dritës dhe na bën të mundur të kemi foto më të mira. Fotokamera është 25% më e vogël dhe 40% më e shpejtë në shkrepjen e fotove.

Fotot bëhen në 3264 x 2448pixel, dhe falë funksionit të ri Panorama mund të bëhen edhe foto panoramike deri në 28 megapixel. Është prezent edhe njohja e fytyrës dhe që sot mund të bëhen foto me iPhone edhe ndërsa po bëni një video. Fotokamera e përparme është përmirësuar me mundësinë për të bërë video thirrje në HD 720p.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Vjen iPhone 5, të gjitha karakteristikat"