Këmbana anija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kambana anija)
Kambana anija

Kambana anija bërë zakonisht prej bronzi dhe shpesh ka emrin e anijes gdhendur apo hedhur mbi të. Kuzhinier i anijes (apo stafi i tij), tradicionalisht ka punën e ndritshëm zile e anijes. Grevat e kambanës një anije janë përdorur për të treguar orë në bordin e një anije dhe në këtë mënyrë për të rregulluar së detarëve detyrë watches.[1][2]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.britanik Horological Instituti Arkivuar 12 qershor 2011 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.http://www.navalandmilitarymuseum.org/resource_pages/bells/bells.asp Arkivuar 30 dhjetor 2009 tek Wayback Machine