Kenan Sipahi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kenan Sipahi
Sipahi me Fenerbahçe në Dhjetor 2013
No. 55 – Pınar Karşıyaka
PozitaRoje piku
LigaBSL
Champions League
Personal information
Lindi mě26 maj 1995
Prishtinë
KombësiaTurk
Lartësia6 ft 5.75 in (1.97 m)
Pesha195 lb (88 kg)
Career information
NBA draft2017 / Undrafted
Karriera e lojës2010–present
Historia e karrierës
2010–2013Tofaş
2013–2016Fenerbahçe
2015–2016Karşıyaka
2016–2019Beşiktaş
2019–2020Real Betis
2020–2021Fenerbahçe Beko
2021Casademont Zaragoza
2021–2022Beşiktaş
2022–presentPınar Karşıyaka
Career highlights and awards
  • BSL All-Star (2016)

Kenan Sipahi (lindur më 26 maj 1995) është një basketbollist profesionist turk luan për Pınar KarşıyakaBasketbol Süper Ligi (BSL) dhe Ligën e Kampionëve të Basketbollit. Gjatësia e tij 1,97 m.

Kenan Sipahi ka lindur në vitin 1995 në Prishtinë (Kosovë e sotme) si djali i Xhelal Sipahi dhe Bisera Sipahi; pavarësisht se ka lindur në Kosovë, ai ka prejardhje turke. Sipahi filloi të luante basketboll në Prishtinë në moshën 9-vjeçare dhe shpejt u bë një perspektivë e nivelit të lartë në Turqi në moshën 15-vjeçare.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]