Lojërat klasike të fatit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lojëra klasike të fatit)

Lojërat klasike të fatit janë lojëra në të cilat merr pjesë një numër më i madh i pjesëmarrësve me synim për të qenë fitues të vetëm, apo të pjesërishëm të fitimit më parë të definuar nga fondi i fitimeve.[1]

Lojërat klasike të fatit janë lojëra në të cilat më parë përcaktohet lartësia e fondit të fitimeve siç vijon:

  1. lotaria, (e mallit, monetare, monetare–e mallit, ekspres lotaria dhe instant lotaria);
  2. loto, keno dhe varianta të tjera të saj;
  3. prognoza sportive - toto;
  4. lojërat në sistemin e automatit;
  5. tombolla TV - bingo;
  6. tombolla - bingo në lokale të mbyllura, si dhe
  7. lojëra të ngjashme të fatit me sistem të tërheqjes.

Lojërat klasike të fatit organizohen vetëm nga Lotaria e shtetrore sipas kushteve të përcaktuara me këtë ligj – përveç lojës së fatit siç është Tombolla – Bingo në lokale të mbyllura të cilën mund ta organizojnë edhe subjektet e tjera juridike në përshtatje me lejën e organit kompetent, por vetëm në lokale të mbyllura, e cila nuk mund të transmetohet publikisht.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LIGJIN PËR LOJËRAT E FATIT Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine