Jump to content

Lumi i Osumit

Coordinates: 40°29′05″N 19°30′47″E / 40.4846°N 19.5131°E / 40.4846; 19.5131
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lumi Osum)

40°29′05″N 19°30′47″E / 40.4846°N 19.5131°E / 40.4846; 19.5131

Kanion i Lumit të Osumit

Osumi është degë kryesore e Semanit. Është quajtur më parë Lumi i Beratit. Ai është 161 km i gjatë, sipërfaqja ujëmbledhëse është 2.150 km2, lartësia mesatare 828 m, prurja mesatare shumëvjeçare 32,5 m3/s dhe rrjedhje të pakta prej 17,5 l/s/km2. Uji ka mineralizim mesatar prej 345 mg/l[1].

Osumi kalon në zemër të qytetit të Beratit. Në fund të rrjedhës së tij bashkohet me lumin Devoll ku bashkë krijojnë lumin Seman.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (KMM/CEP, 1995-1996 ; AKM/NEA, 1997-1998).