Jump to content

Makina sportive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Modeli me 2 ulëse (Ferrari 458 Spyder).

Një makinë sportive është një automobil i projektuar me një theks në performancën dinamike, të tilla si drejtimi, përshpejtimi, shpejtësia maksimale, emocioni i drejtimit dhe aftësia e garave. Makinat sportive e kanë origjinën në Evropë në fillim të viteve 1900 dhe aktualisht prodhohen nga shumë prodhues në mbarë botën.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]