Jump to content

Katedralja Notre-Dame de Paris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Notre-Dame de Paris)
Katedralja Notre-Dame de Paris, pamje nga jugu

Notre-Dame de Paris (domethënë “Zonja jonë e Parisit”) është katedrale mesjetare katolike në Île de la Cité, qarku i katërt i Parisit, Francë. Katedralja konsiderohet një nga shembulli më i mirë i arkitekturës gotike franceze dhe kisha më e mirë në Kishën Katolike në Francë, dhe në botë.

Në 15 prill të 2019, rreth orës 18:50 CEST çatia e katedrales mori flakë duke e dëmtuar rëndë ndërtesën.

Në vitin 1160, për shkak se kisha në Paris ishte bërë ”Famulli e mbretërve të Evropës", peshkopi Maurice de Sully e cilësoi katedralen e mëparshme të Parisit, Saint-Étienne (Shën Stephen's), e cila ishte themeluar në shekullin e 4-të, e padenjë rolin e saj të lartë dhe e kishte prishur menjëherë pas marrjes së titullit të peshkopit të Parisit. Sipas legjendës, Sully kishte një vizion të një katedrale të lavdishme të re për Paris, dhe e skiconte atë në tokë jashtë kishës origjinale.

Për të filluar ndërtimin, peshkopi kishte shembur disa shtëpi dhe kishte ndërtuar një rrugë të re për të transportuar materiale për pjesën tjetër të katedrales. Ndërtimi filloi më 1163 gjatë mbretërimit të Louis VII dhe mendimi ndryshon nëse Sully ose Papa Aleksandri III hodhi gurithemelet të katedrales. Gjatë ndërmtimit, një numër i arkitektëve punuan me ndërtimin, diçka që stilet e ndryshme (dhe lartësitë) e kullave dëshmojnë për të. Ndërtimi i katedrales përfundoi në vitin 1345.

Katedralja ka 10 këmbana, më e madhja, Emmanuel është vendosur në kullën jugore dhe peshon pak më shumë se 13 ton dhe është ngarkuar për të shënuar orët e ditës dhe për raste të ndryshme dhe shërbime. Kjo këmbanë gjithmonë bie e para, të paktën 5 sekonda para pjesës tjetër. Deri kohët e fundit, kishte katër këmbanat e shekullit të 19-të në rrota në kullën veriore, të cilat ishin duke u rrokullisur. Këto këmbana duhej të zëvendësonin nëntë që u hoqën nga katedralja gjatë Revolucionit dhe u vendosën për shërbime dhe festivale të ndryshme. Këmbanat dikur u rrokulluan me dorë, përpara se motorët elektrikë të lejonin që ato të vinin pa punë manuale. Kur u zbulua se madhësia e këmbanave mund të shkaktonte që të gjithë ndërtesën të lëkunde, duke kërcënuar integritetin e saj strukturor, ato u morën jashtë përdorimit. Këmbanat gjithashtu kishin çekiçë të jashtëm për të bërë një dallim nga një tastierë i vogël.

Këmbanat e Notre-Dame de Paris[1]
Emri Pesha Diametri
Emmanuel 13271 kg 261 cm
Marie 6023 kg 206.5 cm
Gabriel 4162 kg 182.8 cm
Anne Geneviève 3477 kg 172.5 cm
Denis 2502 kg 153.6 cm
Marcel 1925 kg 139.3 cm
Étienne 1494 kg 126.7 cm
Benoît-Joseph 1309 kg 120.7 cm
Maurice 1011 kg 109.7 cm
Jean-Marie 782 kg 99.7 cm
  1. ^ Sonnerie des nouvelles cloches de Notre-Dame de Paris Arkivuar 28 maj 2013 tek Wayback Machine (notredameparis.fr)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]