Jump to content

Partizanët Jugosllavë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Partizanët jugosllavë)

Numri i partizaneve shqiptare të vrarë në Jugosllavi nga dhjetori i vitit 1944 e deri në 14 shkurtin e vitit 1945, ditë në të cilën u çlirua qyteti i Vishegradit, llogaritej në rreth 700 veta. Kjo shifër ishte për të dy divizionet tona, të 5-te dhe të 6-te, të cilët nën komandën e Gjin Markut dhe Rrahman Parllakut luftuan atje në ndjekje të forcave gjermane që tërhiqeshin drejt Berlinit. Pjesa më e madhe e atyre 700 partizaneve të vrarë në Jugosllavi kishin rene në luftimet kundër gjermaneve dhe vetëm pak prej tyre kishin vdekur nga sëmundjet e ndryshme.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]