Perlindja e Shqipëniës (gazetë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Perlindja e Shqipëniës. Mars 1914.JPG

Gazeta e parë e shtetit shqiptar është : "Perlindja e Shqipëniës", botim i Qeverisë së Vlorës e cila nxori numurin e parë në gusht të vitit 1913 deri në 26 mars 1914. Në këtë gazetë zyrtare fillimisht kryeredaktor ishte Dhimitër Berati, kontriboi dhe publicisti Mihal Grameno.

Numra të gazetës[redakto | redakto tekstin burimor]