Pingpong

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pingpongu)
Gara e pingpongut më 2007

Ping pong (eng Table Tennis) është një sport ku dy ose katër lojtarë gjuajnë topin duke përdorur raketat .Loja mer pjesë në një tavolinë speciale të fortë e cila është e ndarë me një rrjete.Gjatë lojës lojtarët duhet të lejojnë që vetëm një herë topi të prek pjesën e tyre nëse ai e prek dy herë do të thotë që servimi është humbur. -Poenat fitohen nëse lojtari nuk arin të kthej topin tek kundërshtari ose nëse topi prek dy herë pjesën e tij.mbajtjet e reketit jane;bekhend , shokahend Qellimi i lojes se pinpongut eshte qe te krijojme shprehi higjienike , per pune etj.

Tabela e tenisit është e qeverisur nga organizata në mbarë botën "Federata ndërkombëtare e tenisit" , e themeluar në vitin 1926. ITTF aktualisht përfshin 218 shoqatat anëtare. [1] Rregullat zyrtare në pingpong janë të specifikuara në manualin ITTF. [2] Që nga viti 1988, pingpongu ka qenë një sport olimpik, [3] me disa kategori ngjarje. Në veçanti, nga 1988 deri në vitin 2004, këto ishin: teke për meshkuj, teke, dyshe e grave e burrave dhe dyshe e grave. Që nga viti 2008 një ngjarje ekip ka luajtur në vend të dyshe.

Loja origjinën e ka në Angli gjatë 1880 , ku është luajtur në mesin e sipërm - klasë si një lojë pas - darkës në sallon . [ 4 ] [ 5 ] Është sugjeruar se loja u zhvillua në fillim nga oficerë ushtarakë britanikë në Indi apo në Afrikën e Jugut që e solli atë përsëri me ta. [ 6 ] një rresht i librave u u ngrit së bashku në qendër të tabelës si një rrjet , dy libra më shumë shërbyen si tenis në gjysmë fushe dhe u përdorën për të vazhduar të goditur një top golfi - nga një fund të tabelës nëtjetrën . Përndryshe pingpong u luajt me raketa bërë nga kapak kuti puro dhe topat e bërë të corks shampanjë . Popullariteti i lojës udhëhequr prodhuesit lojë për të shitur pajisje komerciale . Tenis në gjysmë fushe e hershme ishin shpesh copa e pergamenë shtrirë mbi një kornizë , dhe tëshëndoshë gjeneruar në lojë i dha lojë pseudonime të saj të parë të " wiff - lëvizje e lehtë " dhe " ping-pong " . Një numër i burimeve të tregojnë se loja u solli të parë në vëmendjen e Hamley -të e Regent Street nën emrin " Gossima " . [ 7 ] [ 8 ] Emri " ping - pong " ishte në përdorim të gjerë para se të prodhuesit britanik J. Jaques & Son Ltd trademarked atë në 1901 . Emri " ping - pong ", pastaj erdhi që do të përdoret për lojë të luajtur nga pajisjet më tepër të shtrenjta Jaques -së , me prodhues të tjerë duke e quajtur atë pingpong . Një situatë e ngjashme u ngrit në Shtetet e Bashkuara, ku Jaques shitur të drejtat në " ping - pong " emër të Parker Brothers . Parker Brothers pas të zbatohen markën e tyre për afat të në vitet 1920 duke e bërë shoqata të ndryshme ndryshojnë emrat e tyre për të " pingpong " në vend të më të zakonshme , por trademarked , afat . [ 9 ] Risi tjetër e madhe ishte nga James W. Gibb , një amator britanik i pingpong, i cili zbuloi topa risi celuloid në një udhëtim në SHBA në 1901 dhe gjetur ata të jenë ideale për lojë . Kjo u pasua nga KE Goode i cili , në 1901 , shpiku version modern të dallavere nga ndreqim një fletë me puçrra , ose stippled , gome në teh prej druri . Tabela e tenisit është në rritje në popullaritet nga viti 1901 deri në masën që turnet ishin duke u organizuar , libra të shkruar mbi këtë temë , [ 7 ] dhe një kampionat botëror jozyrtar është mbajtur në vitin 1902 . Gjatë viteve 1900 , loja ishte ndaluar në Rusi , sepse princat në atë kohë besonin se duke luajtur lojë kishte një efekt të kundërt në shikim lojtarëve . [ 10 ] Në vitin 1921 , ShoqataTennis Table u themelua në Britani , dheTabela Federata Ndërkombëtare Tenis ndjekur në vitin 1926. [ 4 ] [ 11 ] Londër priti zyrtarin e parë kampionatin botëror në vitin 1926 . Në 1933 , ShoqataTable Tennis Shtetet e Bashkuara , i quajtur tani USA Table Tennis , u formua . [ 4 ] [ 12 ] Në vitin 1930 , Edgar Snow komentoi në Red Star Over Kinë që forcat komuniste në Luftës Civile kineze kishte një " pasion për të lojës angleze e pingpong ", e cila kishte gjetur " të çuditshëm " . [ 13 ] Në vitet 1950 , tenis në gjysmë fushe që përdoret një fletë gome kombinuar me një shtresë bazë sfungjer ndryshoi lojën dramatike , [ 4 ] futur perspektivë më të madhe dhe shpejtësi . [ 14 ] Këto ishin futur në Britani nga mallrave sportive prodhues JP Hancock Ltd Përdorimi i zam shpejtësi të rritur tjerr dhe të shpejtojë edhe më tej , duke rezultuar në ndryshime në pajisje për të " ngadalshëm të lojës poshtë " . Pingpong u prezantua si një sport olimpik në Lojërat Olimpike në vitin 1988 . [ 15 ] Pas Olimpiadës Verore 2000 në Sydney ,Federata Ndërkombëtare Tabela Tenis krijuar disa ndryshime rregullat kanë për qëllim bërjen pingpong më praktike si një sport televiziv spektatorëve . [ 16 ] Së pari, të vjetër 38 topa mm u zëvendësuan zyrtarisht nga 40 mm topa në vitin 2000 . [ 7 ] [ 17 ] Kjo rrit rezistencën e ajrit e topit dhe në mënyrë efektive ngadalësuar lojën . Deri në atë kohë , lojtarët kishin filluar duke rritur trashësinë e shtresës sfungjer të shpejtë për shfrytëzim të tyre , i cili bërilojë tepër të shpejtë dhe të vështirë për të parë në televizion . Së dyti ,ITTF ndryshuar nga një pikë - 21 me një sistem të shënuar 11 pikë në vitin 2001 . [ 7 ] Kjo kishte për qëllim që të bëjë lojëra më të fast - paced dhe emocionuese . ITTF gjithashtu ndryshoi rregullat e shërbimit për të parandaluar një lojtar të fshehur topin gjatë shërbimit , për të rritur gjatësinë mesatare e mitingje dhe për të zvogëluar avantazhin e serverit . Variantet e sportit kanë dalë kohët e fundit . " Large - top " pingpong përdor një 44 mm top , e cila ngadalëson të lojës në mënyrë të konsiderueshme . Ky ka parë disa pranimin nga lojtarët që kanë një kohë të vështirë me vishet ekstreme dhe shpejtësi të 40 mm lojës . Nuk është një lëvizje në drejtim të rigjallërimit të lojës pingpong që ka ekzistuar para futjes së gome sfungjer . " Hardbat " lojtarët pingpong refuzojnë shpejtësinë dhe tjerr e gome sfungjer përmbyset , duke preferuar 1940 - 60 luajë stil pa sfungjer dhe gome të shkurtër - me puçrra . Mbrojtjes është më pak e vështirë duke ulur shpejtësinë dhe eliminuar çdo ndikim kuptimplotë Magnus të tjerr . Për shkak të shtëna hardbat vrasës janë pothuajse e pamundur për të goditur kundër një lojtar të aftë , ndeshjet hardbat përqëndrohet në anën strategjike të pingpong , kërkon manovra të aftë e kundërshtarit përpara se një sulm mund të bëhet i suksesshëm . [ 18 ]


Shumëllojshmëri e 40 mm topat e ping pongut Rregullat ndërkombëtare të specifikojë selojë është luajtur me një dritë 2.7 gram , 40 mm diametër top . [ 19 ] Rregullat thonë setopin do të kërcej deri 24-26 cm , kur ka rënë nga një lartësi prej 30.5 cm mbi një bllok standarde çeliku në këtë mënyrë që ka një koeficient të kthimit të 0,89-0,92 . 40 mm topi u prezantua pas Lojrave Olimpike në vitin 2000 . [ 17 ] Megjithatë , kjo ka krijuar disa polemika siEkipi Kombëtar kineze shprehen se kjo është thjesht për të dhënë lojtarëve jo- kineze një shans më të mirë për të fituar që nga tipi i ri i topa ka një shpejtësi të ngadalshme , ndërkohë që në atë kohë shumica e lojtarëve kinezë ishin duke luajtur me sulm të shpejtë dhe të shkatërron . Një 40 mm top pingpong është më i ngadalshëm dhe më pak se vishet origjinal 38 mm ( 1,5 inç ) një . Topi është bërë nga një lartë - kërcim mbushur me ajër celuloid ose të ngjashme plastikës materiale , me ngjyrë të bardhë apo portokalli , me një lustër mat . Zgjedhja e ngjyrës topin është bërë në bazë të ngjyrës tavolinë dhe rrethinat e saj . Për shembull , një top i bardhë është më e lehtë për të parë në një tryezë të gjelbër ose blu se ajo është në një tryezë gri . Prodhuesit shpesh tregojnë cilësinë e topit me një sistem yll - vlerësim , zakonisht nga një deri tre , tri duke qenë shkalla me e larte . Si ky sistem nuk është standarde në të gjithë prodhuesit , mënyra e vetme për një top mund të përdoret në konkurrencë zyrtare është me miratimin ITTF . [ 19 ] Aprovimi ITTF mund të shihet të shtypura në topin . Tabela [ edit ]


Diagrami i një tavolinë tenisi tregon dimensionet zyrtare Tabela është 2.74 m ( 9 ft ) e gjatë , 1,525 m ( 5 ft ) e gjerë , dhe 76 cm ( 30 inç ) i lartë me çdo materiali të vazhdueshme për sa kohë qëtabela jep një fryrje të njëtrajtshme prej rreth 23 cm , kur një top standarde është rënë mbi atë nga një lartësi prej 30 cm . [ 20 ] [ 21 ] tabela e apo duke luajtur sipërfaqe është uniforme me ngjyrë të errët dhe matte , i ndarë në dy gjysma nga një 15.25 cm ( 6 inç ) neto të lartë . ITTF miraton vetëm tavolina druri apo derivate të tyre . Tavolina betoni me një rrjetë çeliku ose një ndarje të ngurta konkrete janë ndonjëherë në dispozicion në vende jashtë publike , të tilla si parqet . [ 22 ] Dallavere [ edit ] Artikulli kryesor : raketë Pingpong Lojtarët janë të pajisura me një raketë të laminuara prej druri e mbuluar me gome në një apo dy anët varësisht nga kthetrat e lojtarit. Termi zyrtar ITTF është " dallavere " , edhe pse " bat " është e zakonshme në Britani , dhe " vozis " në SHBA Pjesa druri e dallavere , shpesh të referuara si " brisk " , zakonisht përmban kudo në mes një dhe shtatë plies prej druri , edhe pse tape , fibra qelqi , fibër karboni , fibra alumini , dhe Kevlar janë përdorur ndonjëherë . Sipas rregulloreve ITTF , të paktën 85 % e tehut me trashësi do të jenë prej drurit natyror . [ 23 ] Të zakonshme druri përfshijnë balsa , limba , dhe selvi apo " hinoki ", e cila është e popullarizuar në Japoni . Madhësia mesatare e tehut është rreth 6,5 inç ( 16.5 cm) të gjatë dhe 6 inç ( 15 cm) gjerë . Edhe pse kufizimet zyrtare vetëm të përqëndrohet në mërzi dhe rigidness e tehut vetë , këto dimensione janë optimale për stilet më të luajnë . Rregulloret Tabela tenisit lejojë sipërfaqe të ndryshme në çdo anë e dallavere . [ 24 ] Llojet e ndryshme të sipërfaqeve të ofrojnë nivele të ndryshme të tjerr ose shpejtësi , dhe në disa raste ato anulojë tjerr . Për shembull , një lojtar mund të ketë një gome që ofron shumë rrotullim në një anë e dallavere të tij , dhe një të tillë që ofron asnjë perspektivë në anën tjetër . Duke Flipping raketë në lojë , lloje të ndryshme të kthimit janë të mundshme . Për të ndihmuar një lojtar bëjnë dallimin në mes të gomës të përdorur nga lojtar e tij kundërshtare , rregullat ndërkombëtare të specifikojë se njëra palë duhet të jetë e kuqe , ndërsa në anën tjetër duhet të jetë e zezë . [ 23 ]lojtar ka të drejtë të inspektojë raketë kundërshtarit të tij përpara një ndeshje të parë lloji prej gome të përdorura dhe çfarë ngjyrë që është . Pavarësisht lojë me shpejtësi të lartë dhe të shkëmbimeve të shpejta , një lojtar mund të shohim qartë se çfarë anë e dallavere është përdorur për të goditur topin . Rregullat aktuale të themi se , po të mos dëmtuar në lojë ,dallavere nuk mund të shkëmbehen për një tjetër raketë në çdo kohë gjatë një ndeshje .

Nderrimi i rregullave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Olimpiadës së 2000 në Sydney, ITTF ka krijuar disa ndryshime të rregullave që kishin për qëllim bërjen e ping pongut më të qëndrueshëm si një sport televiziv i spektatorëve.Së pari diametri i topit ishte 38 mm,e pastaj u zëvendësua zyrtarisht në 40 mm në tetor te 2000. Kjo rrit rezistencën e ajrit tek topi dhe në mënyrë efektive ngadalëson lojën. Deri në atë kohë, lojtarët e kishin filluar duke rritur trashësinë e shtresës se gomes ne reketin e tyre, e cila e bëri lojën tepër të shpejtë dhe të vështirë për tu parë në televizion. Disa muaj më vonë, ITTF kishte ndryshuar edhe mbarimin e lojes ku I pari fitonte setin ai qe ka shenuar 21 pikë,në një sistem pikësh krejt te ndryshëm,ku fitonte ai qe kishte shenuar I pari 11 pikë (dhe sherbimi ishte ndyshuar nga 5 ne 2), në fuqi në shtator të vitit 2001.Kjo kishte për qëllim të bërë lojën më të shpejtë dhe emocionuese. ITTF gjithashtu ndryshoi rregullat në shërbim për të parandaluar një lojtar nga fshehja e topit gjatë shërbimit, me qëllim rritjen e gjatësisë mesatare dhe për të zvogëluar avantazhin e sherbyesit, efektive në vitin 2002.qe lojtari te sherbeje siq duhet, topi duhet të jetë hedhur në një minimum prej 16 cm në ajër.Qe nga viti 2014,shtetet qe kanepranuar ITTF-ne si organizate,kane perdorur nje top me nje material polifonik me te ri.