Pocdami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Potsdam)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 52°24′V 13°4′L / 52.400°V 13.067°L / 52.400; 13.067

Potsdam
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Brandenburg
Qarku Potsdam
Kryetari i Bashkisë Jann Jakobs (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 187,27 km2
Popullsia 148.691( tetor 2006) banorë
Dendësia 782 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 14401–14482
Prefiksi 0331
Faqja Zyrtare www.bremen.de

Qyteti Potsdam është kryeqyteti i njesisë Federale Brandenburg. Në verilindje kufizohet me kryeqytetin e Berlinit, dhe i takon regjioni metroplol Evropian që njihet si Metropol regjion Berlin/Brandenburg.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Potsdami osht qendra ekonomike e Brandenburgit

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Politika[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]