Pocdami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Potsdami)
Shko te: navigacion, kërko
Potsdam
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
148.691( tetor 2006) banorë
782 banorë/km²
Sipërfaqja 187,27 km²
Administrata
Shteti Brandenburg
Qarku Potsdam
Adresa e kuvendit Friedrich-Ebert-Str. 79/81, 14469 Potsdam
Kodi postal 14401–14482
Prefiksi telefonik 0331
Faqe zyrtare www.bremen.de
Politika
Kryetar Jann Jakobs (SPD)
Partia udhëheqëse


Qyteti Potsdam është kryeqyteti i njesisë Federale Brandenburg. Në verilindje kufizohet me kryeqytetin e Berlinit, dhe i takon regjioni metroplol Evropian që njihet si Metropol regjion Berlin/Brandenburg.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Potsdami osht qendra ekonomike e Brandenburgit

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Stampa:Link FA Stampa:Link FA