Jump to content

Sporte me qitje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Qitja)

Qitja është një llojë sporti me armë zjarri (me fishekë), por ekzsiton edhe qitja me ajër (me saçme).


Qitja është një nga sportet më elitare dhe më cilësorë në Shqipëri e që i ka dhuruar vendit disa kampionë Europë, dhjetëra kampionë Ballkani dhe një numër të jashtëzakonshëm medaljesh në arenën ndërkombëtare.

“Aktualisht është sporti që i ka dhënë vendit katër kampionë të Europës, duke filluar që nga viti 1979 me Elisabeta Karabollin në Frankfurt të Gjermanisë, vazhdon me Ermira Dingun në vitin 1980 në Madrid të Spanjës, më pas me Emanuela Kolën për të reja në vitin 1981 dhe së fundi me Lindita Kodrën në Granada të Spanjës në vitin 2007, duke mos përmendur dhjetëra kampionë Ballkani. Kristo Robo është kampion i Lojërave Mesdhetare në Latakia në vitin 1987 - thotë Koço Mikerezi, sekretari i përgjithshëm i Federatës Shqiptare të Qitjes.

Qitja ka qenë e vazhdon të mbetet një nga krenaritë e sportit shqiptar në arenën ndërkombëtare, duke mbetur rivalja më e madhe e peshëngritjes sonë. Madje, edhe në Lojërat Olimpike të Munihut në vitin 1972, në të cilat Shqipëria ka marrë pjesë për herë të parë, në delegacionin sportiv shqiptar bënte pjesë edhe Afërdita Tushe, e cila sa për kuriozitet ka garuar me qitësit meshkuj. “Për qitjen para viteve 1990 është investuar shumë. Ndoshta mund të jetë investuar për politikë apo po propagandë, por rezultatet kanë qenë me të vërtetë fantastike. Në atë kohë (gjatë rregjimit komunist), - thekson Mikerezi, - gjithmonë thuhej se shqiptari e ka traditë pushkën, por në atë kohë të mirë apo të keqe, rezultatet e larta nuk kanë qenë kurrë një rastësi”.

“Deri në vitin 1991, qitja numëronte 31 ekipe me 1500 sportistë, në dispozicion të tyre ishin 25 poligone, kishte ekipe të kategorisë së parë dhe të dytë, ishte e shtrirë në të gjithë Shqipërinë. “Ishin 154 trajnerë të kategorizuar, ishte i ngritur një sistem i tërë prej vitesh, derisa u arrit në atë nivel cilësor”, - jep një panoramë të së kaluarës sekretari Mikerezi. Qitja numëron një numër të madh “mjeshtrish të merituar të sportit”, duke filluar nga Ali Mata, Ismail Rama, Sadik Kuçana, Shefqet Mata, Beqir Kosova, Ermira Dingu, Kristo Robo, Diana Mata, Elisabeta Karabolli, Eglantina Lalmi, Niko Shtrepi, Emanuela Kola, Liri Beqaj.

“Mjeshtrit” e mëdhenj

Qitja numëron një numër të madh “Mjeshtër të merituar të sportit”, duke filluar nga Ali Mata, Ismail Rama, Sadik Kuçana, Shefqet Mata, Beqir Kosova, Ermira Dingu, Kristo Robo, Diana Mata, Elisabeta Karabolli, Eglantina Lalmi, Niko Shtrepi, Emanuela Kola, Liri Beqaj.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]