Jump to content

R. I. Pocock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Reginald Innes Pocock)
R. I. Pocock; Pocock
Pocock, 1844
U lind në4 Mars 1863
Clifton, Bristol
Vdiq9 gusht 1947
(84 vjeç)
KombësiaAnglia Anglia
ProfesioniZologjist

Reginald Innes Pocock (4 mars 1863 - 9 gusht 1947) ishte një zologjist britanik.

Pocock ka lindur në Clifton, Bristol, biri i katërt i Rev. Nicholas Pocock dhe Edith Prichard. Ai filloi të tregonte interes në historinë natyrore në Shkollën e Shën Edwardit, Oxford. Ai mori mësim në zoologji nga Sir Edward Poulton, dhe u lejua të eksploronte anatominë krahasuese në Muzeun e Oksfordit. Ai studioi biologji dhe gjeologji në University College, Bristol nën Conwy Lloyd Morgan dhe William Johnson Sollas. Në 1885 ai u bë asistent në Muzeun e Historisë Natyrore dhe punoi në seksionin e Entomologjisë për një vit. Ai u ngarkua me koleksionet e Arachnida dhe Myriapoda. Ai ishte gjithashtu i ngarkuar me rregullimin e koleksioneve të zogjve britanikë, gjatë së cilës ai zhvilloi një interes të përhershëm në ornitologjinë. 200 letrat që ai botoi në tetëmbëdhjetë vitet e tij në muze shpejt e solli njohjen si një autoritet në Arachnida dhe Myriapoda: ai përshkroi në mes të 300-400 llojeve të milipede vetëm, dhe përshkroi gjithashtu gjini Scorpion Brachistosternus.

Në vitin 1904 ai u largua për t'u bërë mbikëqyrës i kopshtit zologjik të Londrës, duke mbetur kështu deri në pensionimin e tij më 1923. Më pas ai punoi si studiues vullnetar në Muzeun Britanik, në departamentin e gjitarëve.

Ai e përshkroi Leoponin në një letër të vitit 1912 në The Field, bazuar në ekzaminimin e një lëkure të dërguar nga W. S. Millard, Sekretari i Shoqërisë së Natyrës Natyrore të Bombeit.

Vëllai i tij Edward Innes Pocock luajti rugby ndërkombëtare për Skocinë dhe ishte pjesë e kolonës Pioneer të Cecil Rhodes. Gjyshi i tij i madh ishte artisti detar Kapiten Nicholas Pocock.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]