Rob lufte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Një i burgosur lufte ose rob lufte është një ushtarak pjestar i ushtrisë armike kundërshtare gjatë një dyluftimi midis ushtive përkatëse. Rob lufte nuk është personi civil populli ai quhet i internuar civil pjstarë i një popullsie armike në një terrior të pushtuar. Robi i luftës sipas Konventës së Gjenevës ai ka disa të drejta themeltare: atë të ushqimit, të kurave mjeksore dhe të arratisjes. Robi i luftës ka të drejtën të tentojë arratisjen dhe ti shkaktoj impenjimin e sa më shumë forcave ushtrisë armike për kapjen e tij. Ushtarakët e lartë janë të përjashtuar nga puna e detyruar dhe puna e krahut, ndërsa ushtarët dhe ushtarakët jo të lartë mund të përdoren për punë krahu.


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Prisoners of war