Sanremo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga San Remo)
Shko te: navigacion, kërko

San Remo ose Sanremo është një qytet në Italinë Veriore, në rajonin Liguria në gjirin e Imperias. I famshëm për marketimin e luleve, qyteti është edhe port peshkimi. Gjatë gjirit ka edhe bulevarde të rrethuar me palma, hotele, vila, kopshte dhe plazhe. Në 1920-ën San Remo ishte vendodhja e konferencës Alied në Luftën e Parë Botërore. Në Sanremo është një festival i këngës italiane. Popullsia në vitin 1996 ishte 56.003 banorë.