Shri Guru Ravidass Janam Asthani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shri Guru Ravidass Janam Asthani
श्री गुरु रविदास जनम स्थान
ਸ਼੍ਰੀ ਗੁਰੂ ਰਵਿਦਾਸ ਜਨਮ ਅਸਥਾਨ
RavidasiVaranasi.JPG
Përmendore e Sant Ravidasit në Ghatin Sant Ravidas
Informacion i përgjithshëm
Statusifunksionues
Tipifaltore e besimit Ravidassia
VendndodhjaSeer Goverdhanpur, Varanasi, Uttar Pradesh, Indi.
QytetiVaranasi
Ndërtimi filloi14 qershor 1965
Përfundimi1994

Tempulli Shri Guru Ravidass Janam Asthani, në Seer Goverdhanpur të Varanasit, Uttar Pradesh, Indi, është vendi vendi kryesor i pelegrinazhit për ndjekësit e besimit Ravidasi.[1][2] Guri i themeleve u vendos më 14 qershor 1965 në ditën Ashad Sankranti në vendin e lindjes së Ravidas. Tempulli u përfundua në vitin 1994.[3] Tempulli është qendra kryesore e pelegrinazhit për ndjekësit e besimt Ravidasi nga bashkësi si Ad-Dharmët,[4] Sikët Ramdasia,[5][6] Chamarët, Jatavët,[7] dhe Sikët Mochi. është bërë një vend i ëndërruar për besimtarët e Guru Ravidass-it nga e gjithë bota për të kryer nderimet e tyre në tempullin e Shri Guru Ravidass Janam Asthanit në Seer Goverdhanpur (Varanasi) të paktën një herë në jetën e tyre.[8]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guri i themeleve të këtij tempulli u vendos të hënën e 14 qershorit 1965 gjatë ditës së Ashad Sankrantit nga Sant Hari Dass-i, bashkë me një numër të madh ndjekësisht të Dera Ballan-it, veçanërisht të përfaqësuar nga Sant Sarwan Dass-i. Besimtarët përcaktuan vendlindjen e Guru Ravidass-it dhe ndërtuan aty tempullin. Besohet se Guru Ravidass-i në këtë vend jetoi dhe kryente bhaktin (praktika adhurimi fetar). Ndërtimi i tempullit u përfundua në vitin 1994. Saheb Kanshi Ram, kryetari i Partisë Bahujan Samaj, kreu vendosjen ceremoniale të kubesë së artë në majë të tempullit.[9]

Pelegrinazhi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i ndërtimit të tempullit është vendi i lindjes së Guru Ravidass-it. Në këtë qytet kanë lindur dy shenjtë të mëdhenj të Lëvizjes Bhakti, Satguru Kabir-i dhe Satguru Ravidass-i. Tempulli Janam Asthan i Guru Ji-së në Seer Goverdhanpur të Varanasit tani ka fituar statusin e Begampuras (prehjes) për ndjekësit e Guru Ji-së dhe është bërë vendi kryesor i pelegrinazhit për ta. çdo vit, gjatë ditëlindjes së Guru Ravidass-it, tempulli mbledh miliona besimtarë nga India dhe më gjerë. Shri Guru Ravidass Janam Asthani është afërsisht 13 minuta me makinë nga Ghati i Sant Ravidas-it.[10]

Porta e Shri Guru Ravidass-it[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

K. R. Narayanan-i, presidenti i atëhershëm i Indisë, më 16 korrik 1998 kreu ceremoninë e hapjes së portës së stërmadhe monumentale të hyrjes për në tempull.[11] Kështu, Porta e Shri Guru Ravidass-it në Lanka Chauraha pranë Banaras Hindu University[12] përmes Rrugës Kanshi Ram të çon te Shri Guru Ravidass Janam Asthani.

Galeri pamjesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Mayawati fails to pay visit to Ravidas' birth place". outlookindia.com. 21 shkurt 2008. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Huge congregation expected for Ravidas Jayanti celebrations". The Times of India. 2 shkurt 2015. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Shri Guru Ravidass Janam Asthan Mandir Seer Govardhanpur, Varanasi (U.P.)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ultimate Place of Pilgrimage". Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 26 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "According to party leaders, more than one lakh dalit Sikhs (also called Ramdasia Sikhs) from Punjab reach Ravidas Temple in Seer Govardhan area of Varanasi every year". The Indian Express. 13 shkurt 2016. Marrë më 27 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "In view of Punjab Assembly polls, Ravidas Jayanti is significant as lakhs of Sikh followers (Ramdasia Sikhs) from across the country are likely to come to the city on this occasion". Zee News (në latinisht). 13 shkurt 2016. Marrë më 27 shkurt 2016.
 7. ^ "while Sant Ravidas was a revered guru of Jatav (Chamar) caste". news.webindia123.com. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Seer Govardhanpur gears up for Ravidas Jayanti". The Times of India. 14 shkurt 2014. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "the foundation stone of Guru Ravidass Gate at Varanasi was laid by BSP founder Kanshi Ram on May 25, 1997". Times of India. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Ravidas Ghat to Shri Guru Ravidass Janam Asthan Mandir". Ravidas Ghat to Shri Guru Ravidass Janam Asthan Mandir. 5 tetor 2015. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Dera Sachkhand Ballan". The Times of India. 24 nëntor 2011. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Varanasi pours out heart". The Times of India. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)