Snajperi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një snajper i ushtrisë amerikane duke përdorur Barrett M82.

Një Snajper është një gjuajtës ushtarak/paraushtarak që godet shënjestra nga pozicioni i fshehjes ose në distanca që tejkalojnë aftësitë e zbulimit të objektivit.[1] Snajperët në përgjithësi kanë trajnime të specializuara dhe janë të pajisur me pushkë me precizion të lartë dhe optikë me zmadhim të lartë, shpesh shërbejnë edhe si zbulues/vëzhgues që dergojnë informacionin taktik në njësitë e tyre ose shtabin e komandës.

Përveç gjuajtjes me rreze të gjatë dhe të shkallës së lartë, snajperët ushtarakë stërviten në një sërë teknikash operacionesh speciale: zbulim, ndjekje, metoda të vlerësimit të diapazonit të synuar, kamuflazh, gjurmim, mjete fluturimi, mjete në terren, infiltrim, vëzhgim special dhe zbulim, dhe detektim/indentifikim të shenjestrës.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "What is a Sniper in the Army & Other Military Branches? What is the Longest Sniper Rifle Shot? – Shooting Range Industries". Shooting Range Industries (në anglisht). 31 korrik 2017. Marrë më 23 nëntor 2017.
  2. ^ "Sniper", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-19, marrë më 2022-12-21