Dallime mes rishikimeve të "Lui Aragoni"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: br:Louis Aragon; Ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.2) (roboti shtoj: oc:Louis Aragon)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: br:Louis Aragon; Ndryshime kozmetike)
Gjatë Luftës së Dytë Botërore ka marrë pjesë në lëvizjen e rezistencës. Këtë tematikë ai e ka trajtuar në disa vepra (përmbledhja e poezive e vitit 1944 ''Të përshëndes, Franca ime'', romani ''Komunistët'' i vitit 1949 dhe ''Java e shenjtë'' i vitit 1958 etj.).
 
[[Kategoria:shkrimtarëShkrimtarë francezë]]
[[Kategoria:lindjeLindje 1897]]
[[Kategoria:vdekjeVdekje 1982]]
 
[[ar:لويس أراغون]]
[[bg:Луи Арагон]]
[[bn:লুই আরাগঁ]]
[[br:Louis Aragon]]
[[bs:Louis Aragon]]
[[ca:Louis Aragon]]

Menyja e lëvizjeve