Ndryshimi mes inspektimeve të "Spiunazhi"

Jump to navigation Jump to search
984 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
Bot: Migrating 49 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q165950 (translate me)
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: krc:Шпион)
v (Bot: Migrating 49 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q165950 (translate me))
 
Mbas LIIB, pothuajse te gjitha shtetet e botes kishin shërbimet e tyre sekrete, te cilat kryenin një lufte aktive kundra njëra tjetrës, sipas interesave te shteteve përkatëse. Lufte e cila ne shumicën e rasteve nuk gjykohet nëse sa fizik apo armatim ka kundërshtari, por sesa mundet te penetrohet, ti vidhet informata, te gënjehet, ti behet loje e dyfishte, ti korruptohen agjentet etj. Lufte ne te cilën dy lojtaret kryesore ishin KGB dhe CIA, se bashku me partneret përkatës. Çuditërisht kjo lufte nuk ka mbaruar akoma dhe sot e kësaj dite dhe deri me sot asnjë pale nuk ja ka dale mbanë te dali pa e pësuar, çuditërisht kjo lufte midis këtyre shërbimeve sekrete nuk ka pasur fitues,por vetëm te humbur. Ne postimet e mëposhtme do te lexoni për historinë e disa prej shërbimeve sekrete, për veprimtarinë e tyre te shkruar, agjentet kryesore, spiunet me te famshëm dhe arritjet e tyre.
 
[[ar:تجسس]]
[[ast:Espionax]]
[[be:Шпіянаж]]
[[be-x-old:Шпіянаж]]
[[bg:Шпионаж]]
[[bo:ཉུལ་ཞིབ་པ།]]
[[ca:Espionatge]]
[[cs:Špionáž]]
[[cy:Ysbïwriaeth]]
[[da:Spionage]]
[[de:Spionage]]
[[en:Espionage]]
[[eo:Spionado]]
[[es:Espionaje]]
[[eu:Espioitza]]
[[fa:جاسوسی]]
[[fi:Vakoilu]]
[[he:ריגול]]
[[hi:चर कार्य]]
[[hr:Špijunaža]]
[[id:Spionase]]
[[io:Spionado]]
[[is:Njósnir]]
[[it:Spionaggio]]
[[ja:スパイ]]
[[jv:Telik sandhi]]
[[ka:შპიონაჟი]]
[[kk:Тыңшылық]]
[[ko:간첩 행위]]
[[krc:Шпион]]
[[lt:Žvalgyba]]
[[nn:Spionasje]]
[[no:Spionasje]]
[[pl:Szpiegostwo]]
[[pt:Espionagem]]
[[ru:Шпионаж]]
[[scn:Spiunaggiu]]
[[sh:Špijunaža]]
[[simple:Espionage]]
[[sk:Špionáž]]
[[sl:Vohunstvo]]
[[sr:Шпијунажа]]
[[sv:Spioneri]]
[[th:จารกรรม]]
[[uk:Шпигунство]]
[[vi:Gián điệp]]
[[war:Pangingispiya]]
[[yi:שפיאנאזש]]
[[zh:间谍]]

Menyja e navigimit