Ndryshimi mes inspektimeve të "Memli Kelmendi"

Jump to navigation Jump to search
180 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''Memli Kelmendi'''<ref>http://http://www.musicalics.com/fr/node/485373</ref> Lindi ne Pejë ne vitin 1986. Shkollen e ulët dhe te mesme e perfundoi në Pejë.
Që nga femijërija e hershme filloi të shquhej në lemin e muzikës: Fitues I festivalit të femijëve Peja 99; Fitues I festivalit të të rinjeve Peja 2000. Pas komponimeve të ndryshme në studion e tij private korri suksese me kengetarë të ndryshem të të gjitha zhanreve. Komponoi shumë kengë për fëmije dhe disa herë u shperblye me vendet e para, si në “Lyra Fest”, "Fluturat", "Festivali mbarëkombëtar i muzikës për fëmijë "Vihuela Fest", "Ylberi", "Planeti", "Dëbora", "Hareja", etj. Me pastaj ishte pjesëmarrës në shumë festivale ku ndër te tjera është pjesëmarrës i rregult në festivalin e këngës së vjetër qytetare “Zambaku I Prizrenit”.
 
Pa dyshim që hapat e parë dhe shtytjen e madhe e pat nga babi i tij Xhevat Kelmendi- kantautor I njohur pejan.
Momentalisht është duke punuar në Shkollen e Mesme të Muzikës “Halit Kasapolli” ku ligjëron disa lëndë si: Korr, Muzika në Teknologji, Njohje e Literaturës Muzikore, Piano Obligat dhe Lexim Partiturave, gjithashtu është edhe udhëheqës I Orkestrës së Shkollës.
Si udheheqes dhe dirigjent I Korrit te Shkolles u prezentua në shumë mediume, duke realizuar vepra te njohura te kompozitoreve shqiptar dhe atyre te huaj. Vlenë të përmendet koncerti me korin dhe orkestrën e shkollës së mesme të Muzikës "Halit Kasapolli" në kishen katolike "Shën Katarina" në Pejë, ku Memli dirigjoi 16 vepra të kompoitorëve shqiptarë dhe të huaj. Ky koncert pati prezantim shumë të sukseshëm. Me mjaft sukses është prezantuar në Prizren për nderë të "Dashnor Xërxës" dhe së fundi ne festivalin ndërkombëtar të muzikës klasike "ReMusica 2013".
Memli është anëtar dhe orkestrues në orkestren e qytetit të Pejës (Orkestër e formuar ne vitin 2013). Kompozoi vepren elektroakustike "Black & White" veper e cila hapi festivalin DAM nga Kori i shkolles se mesme te muzikes. Morri poashtu pjese si dirigjent edhe ne festivalin ReMusica me 5 vepra korale. Memli Kelmendi eshte kompozitor i telenevoles se pare kosovare "Stinë Dashurie" dhe kolonës zanore "Një Dashuri" poashtu nga ky serial.
 
[[Figura:ReMusica.jpg]]
Anonymous user

Menyja e navigimit