Dallime mes rishikimeve të "Niels Bohr"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 99 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7085 (translate me))
[[Skeda:Niels_Bohr_Albert_Einstein3_by_Ehrenfest.jpg|thumb| djathtas Niels Henrick David Bohr, majtas Albert Einstein ]]
 
'''Niels Henrik David Bohr''' Lindi me 7 Tetor 1885 dhe vdiq me 18 Nentor 1962 .Ai ishte nje fizikant dhe kimist danez i cili dha kontribute te medha per te kuptuar strukturen atomike dhe mekaniken kuantike,per te cilat mori dhe cmimin “Nobel” ne vitin 1922. Bohr monitoroi dhe bashkpunojbashkpunoi me fizikantefizikantë e kimiste te nje niveli te larte ne institutin e tij ne Kopenhagen. Ai u martua me Margrethe Norlund ne 1912 dhe nje prej djemve te tyre Aage Bohr u be nje nga fizikantet me te njohur dhe te rendesishem i viteve 1975,i cili si I ati ka marre cmimin Nobel.Niels Bohr eshte cilesuar si nje nga fizikantet me me shume influence te shekullit te 20.
 
== Jeta ==
 
== KERKIMET ATOMIKE ==
Niels Bohr ka punuar ne nje laborator secretsekret ne New Mexico te SHBA gjate Luftes se dyte Boterore,ku punoi ne projektin e famshem Manhatan.Roli I tij ne kete projekt ishte konsulent.Ai ishte I shqetesuar per shkak se ne Amerike ishin hedhuar hapat e para te krijimit te armeve berthamore dhe ai citon se nuk shkoj ne Amerike per te ndihmuar ne berjen e ketyre armeve por donte ndalimin e berjes se nje bombe atomike.Ai foli me Presidentin Franklin Rusvelt per ndarjen e dijeve atomike me Rusine ne menyre qe rezultatet te ishin sa me te shpejta.Ruzvelt sugjeroi kthimin e Bohrit ne Mbreterine e Bashkuar ne menyre qe Ruzvelt te bente perpjekje per te fituar miratimin.Winston Churchill ishte kunder ndarjes se informacioneve me ruset duke cituar se Bohri duhej “mbyllur” sepse duke ndare informacionin me ruset ai do te ishte prane shume krimeve me pasoje humbje jetesh nga keqperdorimi I informacioneve nga ruset.Pas luftes Bohri u kthye ne Kopenhagen,ku vazhdoi te ishte I mendimit se energjia berthamore duhej perdorur vetem per arsye paqesore.Nje nga shkencetaret me te medhenj ne bote vdiq ne Kopebhagen ne vitin 1962 si pasoje e problemeve te zemres.Ai është i varrosur në Assistens Kirkegård në seksionin Nørrebro e Kopenhagës.
 
[[Kategoria:Fizikanë danezë]]
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve