Dallime mes rishikimeve të "Skënder Anamali"

Jump to navigation Jump to search
21 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
1921 - 1996
 
<gallery>
[[Skeda:Skënder Anamali.png|parapamje|Skënder Anamali]]
</gallery>
 
Ishte një nga katër themeluesit e arkologjisë shqiptare, sëbashku me [[Hasan Cekën]], [[Frano Prendi|Frano Prendin]] dhe [[Selim Islamin]]. Nxënesi i Gjimnazit të Shkodrës, studenti i Universitetit të Padovës (Itali) filloi aktivitetin e vet shkencor si arkeolog në Institutin e Shkencave Tiranë (1947).

Menyja e lëvizjeve