Ndryshimi mes inspektimeve të "Rënia e lirë"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Në një fushë gravitacionale uniforme, në mungesë të ndonjë forme tjetër, graviteti vepron në çdo pjesë të trupit në mënyrë të barabartë dhe kjo është pesha, një kusht që ndodh edhe kur fusha gravitacionale është zero (si kur larg nga çdo trup gravitues) .
 
Termi "rënie e lirë" përdoret shpesh më lirshëm sesa në kuptimin e saktë të përcaktuar më sipër. Kështu, duke rënë në një atmosferë pa një parashutë të vendosur, ose pajisje heqëse, gjithashtu shpesh quhet rënie e lirë. Forcat e zhvendosjes aerodinamike në situata të tilla i pengojnë ata të prodhojnë peshë të plotë, dhe kështu një "rënie e lirë" e parashutistit pas arritjes së shpejtësisë së terminalit, prodhon ndjesinë e peshës së trupit duke u mbështetur në një jastëk ajri.Punuar me shkathtesi na Klint Allamani .
 
=== Historia ===
Anonymous user

Menyja e navigimit