Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Çaushbashi"

120 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Saklanan gerçekler zhvendosi faqen Çavuşbaşı tek Çaushbashi)
vNo edit summary
 
'''Çaushbashi''' ([[Gjuha osmane|turqisht-osmanisht]]: ''Çavuş başü'' [[turqishtja]] moderne: ''çavuşbaşı'') ishte shefi i [[çaushi]]t dhe një zyrtar i gjykatës së lartë.
Çavuşbaşı ose Chaush-bashi (turqisht
 
Çaush-bashi ishte ekuivalente me gradën e [[pashai]]t.
osmanisht: turqishtja moderne: çavuşbaşı):
 
[[Kategoria:Tituj osmanë]]
shefi i Chaushes dhe një zyrtar i gjykatës së
[[Kategoria:Grada ushtarake]]
 
lartë. Ekuivalente me gradën e pashait.
19

edits