Jump to content

Loro Kovaçi: Dallime mes rishikimesh

56 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Faqe e re: '''Loro Kovaçi''' u lind në 30 gusht 1903 në qytetin e Shkodrës . Aktivitetin teatror e ka filluar nga viti 1920. Pas një përvoje të gjatë në teatrin amator, në 1 shtator 1946 s...
 
No edit summary
Rreshti 1:
'''Loro Kovaçi''' u lind në 30 gusht 1903 në qytetin e Shkodrës . Aktivitetin teatror e ka filluar nga viti 1920. Pas një përvoje të gjatë në teatrin amator, në 1 shtator 1946 së bashku me Pjetër Gjokën e të tjerë, vjen në teatrin e Ushtrisë, ku interpreton per rreth një Në 1 shtator 1947 kalon pranë Teatrit Popullor si aktor profesionist. Roli i tij i parë ishte në komedinë "Prefekti". Interpreton më vonë në pjesët "Rrënjët e thella", "Gubernatori i Provincës", “Karakteri moskovit", "Otello", "Revizori", "Intrigë dhe dashuri", "Orët e Kremlinit", "Hamleti", "Mbreti Lir", "Trimi i mirë me shokë shumë", etj. Roli i fundit së skenën e Teatrit Kombëtar ishte roli i kolonelit italian në dramën "Tri të shtëna pushke", të cilin ai e interpretoi vetëm dy herë. Por fatkeqësisht kjo vonesë i kushtoi atij jetën. Në 16 korrik 1966 ndahet përfundimisht nga jeta në operacion. Ka marrë titullin " Artist i Popullit". Ka marrë pjesë në disa filma artistikë shqiptarë, duke filluar nga “Skënderbeu”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{{aktor-cung}}
[[Category:Aktorë shqiptarë]]