Ndryshimi mes inspektimeve të "Fourplay"

Jump to navigation Jump to search
1.958 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v (roboti shtoj: th:โฟร์เพลย์; cosmetic changes)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox muzikant
| emri = Fourplay
| foto = [[Skeda:Fourplay.jpg|220px]]
| titulli = <small>Nga e majta në të djathtë: [[Bob James]], [[Nathan East]], [[Larry Carlton]], dhe [[Harvey Mason]]
| vite aktiv = {{M|1991}} - prezent
| prejardhja = {{flagicon|USA}} [[Shtetet e Bashkuara]]
| instrumenti =
| zhanri = [[Smooth jazz]]
| label = [[Warner Bro.]]<br />[[Bluebird]]|
| anëtarët e tanishme = [[Bob James]]<br />[[Nathan East]]<br />[[Harvey Mason]]<br />[[Larry Carlton]]
| ish-anëtarët = [[Lee Ritenour]]
| webfaqja = [http://www.fourplayjazz.com fourplayjazz.com]
}}
 
'''Fourplay''' është një [[smooth jazz]] bend nga [[Shtetet e Bashkuara]]. Bendi ishte i përbërë nga [[Bob James]], [[Lee Ritenour]], [[Nathan East]], dhe [[Harvey Mason]]. Në vitin 1998, Lee Ritenour e la bendin dhe e zgjodhi [[Larry Carlton]]-in si zëvendësim të tij.
 
== Anëtarët ==
=== Anëtarët aktualë ===
* [[Bob James]] - tastierë
* [[Larry Carlton]] - kitarë
* [[Nathan East]] - bas
* [[Harvey Mason]] - bateri
 
=== Anëtarët e mëparshëm ===
* [[Lee Ritenour]] - kitarë
 
== Diskografia ==
* {{M|1991}} - ''[[Fourplay (album)|Fourplay]]''
* {{M|1993}} - ''[[Between the Sheets]]''
* {{M|1995}} - ''[[Elixir]]''
* {{M|1997}} - ''[[The Best of Fourplay]]''
* {{M|1998}} - ''[[4 (album)|4]]''
* {{M|1999}} - ''[[Snowbound]]''
* {{M|2000}} - ''[[Yes, Please]]''
* {{M|2002}} - ''[[Heartfield]]''
* {{M|2004}} - ''[[Journey (Fourplay album)|Journey]]''
* {{M|2006}} - ''[[X (album)|X]]''
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.fourplayjazz.com Faqja zyrtare e bendit]
 
[[Kategoria:Grupe muzike smooth jazz]]
[[Kategoria:Grupe të viteve 1990]]
[[Kategoria:Grupe të viteve 2000]]
[[Kategoria:Grupe muzike amerikane]]
[[Kategoria:Grupe muzike instrumentale]]
 
[[en:Fourplay]]
[[fi:Fourplay]]
[[fr:Fourplay]]
[[it:Fourplay]]
[[ja:フォープレイ]]
[[ko:포플레이]]
[[no:Fourplay]]
[[pl:Fourplay]]
[[pt:Fourplay]]
[[th:โฟร์เพลย์]]
49

edits

Menyja e navigimit