Ndryshimi mes inspektimeve të "Lemza"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Në rastet e rrezikshme ajo është e shpeshtë dhe e shpejtë, pacienti shfaq shënja lodhje.
Mënyrat e ndalimit të lemzës pa shkuar tek mjeku janë të shumta sidomos për rastet ku nuk paraqet probleme anësore.
Të pish ujë ose të hash një lugë sheqer. Edhe faktori psikologjik arrin të ndalojë lemzën si psh: me anë të tërheqjes së vëmëndjes, bën që të ndalojë shtëllunga e ajrit. Ndalesa e frymëmarrjes, pirja e ujit të ftohtë me gllenka të vogla, vendosja në qafë e një copë akulli, vendosja e një qese akulli në bark, gudulisja e hundës për të provokuar një [[tështimetështima]]t, marrja e frymës thellë duke ndjekur një rrihtem të rregullt janë disa nga mënyrat e ndalimit të lemzës.Disa nga këto mënyra janë përdorur që në kohën e Platonit, ku lemza largohej duke provokuar [[tështima]]t.
Lemza mund të zërë edhe një fëmijë të porsalindur dhe mund të ndalohet duke e marrë në krah, i mbështet kokën në shpatull dhe i bie lehtë në kurriz, në mënyrë që tia nxjerrësh ajrin që ndoshta i ka bllokuar stomakun ose esofagun.
Një mënyrë tjetër shtëpiake është edhe frymëmarrja dhe nxjerrja në një qese letre . Në këtë mënyrë rritet sasia e CO2 në organizëm.
110

edits

Menyja e navigimit