Xhamia e Sylejmanies

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Xhamia e Sylejmanit)
Shko te: navigacion, kërko
280pxPpamje e xhamisë

Xhamia e Sylejmanies (tur. Süleymaniye Camii) gjindet në Stamboll të cilën e ka ndërtu sulltan Sylejmani i Madhërishëm në vitin 1557. Arqitekt ka qenë shqiptari Mimar Sinani, i cili i ka fillu punimet në vitin 1550, varri i të cilit gjendet në anën verioore të xhamisë. Kjo xhami është e yta për nga madhësia në Stamboll dhe njëra ndër objektet ndërtimore më të rëndësishme të Stambollit.

Arqitektura[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Category:Süleymaniye Mosque