Chelsea F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Chelsea F.C)
Shko te: navigacion, kërko
Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat ë, Ë, Ç, ç, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet.


Chelsea
B2b logo 1280.gif
Emri i plotë Chelsea Football Club
Nofka Blutë
Themeluar 14 Mars 1905 (107 vjet më parë)
Arena Stamford Bridge, Londër
(Kapaciteti: 41,837)
Pronar Flag of Russia.svg Roman Abramovich
Presidenti Flag of the United States.svg Bruce Buck
Manager Flag of Portugal.svg José Mourinho
Liga Premier League
2012-2013 3
Webfaqja Faqja zyrtare e klubit
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat e treta
Sezoni aktual

Chelsea Football Club ndryshe të njohur si "Blutë" ose paraprakisht si "Pensionistet" është klub futbollistik profesionist me qendër në Londër. I themeluar në vitin 1905, ata luajnë në Premier League dhe në pjesën më të mirë të historisë së tyre kanë qenë në majat e futbollit anglez. Chelsea ka qenë kampion i Anglisë plot Katër herë, gjasht herë ka fituar FA Cup, League Cup katër herë dhe UEFA Cup dy herë. Suksesin e parë më të madh e arriti në vitin 1955, kur fitoi kampionatin. Chelsea fitoi disa gara gjatë viteve 60-ta dhe 70-ta, por duke mos pasur ndonjë arritje më të madhe deri në vitin 1997. Dekada e kaluar ka qenë periudha më e suksesshme në historinë e klubit, kur e fitoi titullin e Premier League në 2005,2006 Dhe 2010, dhe mbërriti në finalen e UEFA Champions League në 2008.

Stadiumi e Chelsea është Stamford Bridge me kapacitet prej 42,055 ulëse në Fulham, Londra perendimore, ku kanë luajtur që nga fillimet e tyre. në vitin 2003, klubi u ble nga manjati i naftës rusi Roman Abramovich.

Uniforma tradicionale e Chelsea është bluja mbretërore kombinuar me çorapet e bardha. Emblema është ndërruar disa herë duke u përpjekur ta modernizojnë; duke e modifikuar emblemën e vitit 1950. Klubi gëzon mbështetjen e fansave mesatarisht 41,673 për ndeshje në vitin 2007, në vendin e pestë në Premier League për nga shikueshmëria.


Rekordet[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarë aktual i Chelseat, Frank Lampardka paraqitje më së shumti dhe gola te shenuar

Lëjtari me më shumë paraqitje si lojtarë i Chelsi't është ish kapiteni Ron Harris, i cili i pari bëri 795 paraqitje për klubin mes viteve 1961 dhe 1980. Ky rekord nuk duket që do të thehet në një periudhë të afertë.Lëjtari aktual me më së shumti paraqitje është Frank Lampard me 545 lojë. Rekordi për paraqitje si portier ruhet nga Harris , Peter Bonetti, që bëri 729 paraqitje (1959–79).

Bobby Tambling është golashënuesi më i mirë i Chelseat me 202 gola ne 370 loje (1959–70). Tete lojtar tjer kane me shum se 100 gola per Chelsin: George Hilsdon (1906–12), George Mills (1929–39), Roy Bentley (1948–56), Jimmy Greaves (1957–61), Peter Osgood (1964–74 and 1978–79), Kerry Dixon (1983–92), Frank Lampard (2001–) and Didier Drogba (2004–). Me 193 gola,Dixon është i vetmi që ju afrua rekordit të Tamblingit.Greaves mbanë rekordin si golashënuesi më i mirë mbrenda nje sezoni (43 gola gjatë 1960–61). Lampard është golashënuesi më i mirë aktual i Chelsit me 183 gola.

Fitorja më e thellë e Chelsit është 13–0,kundër Jeunesse HautcharageCup Winners' Cup më 1971. Në premier ligë fitorja më e thellë është 8-0 kundër Wigan Athletic në 2010-tën. Si humbje më e thellë qe Chelsi nje është 8–1 kundër Wolverhampton Wanderers më 1953. Zyrtarisht, pjesmarrje më të madhe të tifozëve në Stanford Bridge është 82,905 në First Division ndeshja kundër Arsenal me 12 Tetorë 1935.Megjithatë, ndeshja miqësore kundër Dynamo Moscow u vlersua të ketë 100,000 tifozë me 13 Nentorë 1945. Renovimet e Stamford Bridge gjatë viteve të 90-ta do të thoët se ky rekord do të ndryshohet në një të ardhme të afërt. Kapaciteti aktual i Stamford Bridge është 41,837. Chelsi mbanë rekordin Anglez për mbledhjen e pikëve mbrenda një sezoni (gjithësej 95 pikë), një ashtu edhe gola më pakë të pranuar mbrenda një sezoni (gjithësej 15 gola),si dhe numri i lojve të fituar në Premier League në një sezonë (gjithesej 29 lojë). Chelsi mbanë rekordin si i pa mposhtur në shtëpi që zgjati 86 ndeshje nga 20 Mars 2004 deri 26 Tetorë 2008. Ata thyen këtë rekord me 12 Gusht 2007, prej 63 lojë i pa mposhtur i vënë nga Liverpool mes viteve 1978-1980. Chelsi shënoj 11 fitore të njëpasnjëshme në ligë si musafir mes 5 Prill 2008 dhe 6 Tetor 2008 ,gjë që nuk e ka bere dikushë më herët. Pas perfundimit të sezonit 2007-08,Chelsi u rëndit i pari ne sistemin e UEFA-s.Chelsi u bë ekipi i parë në histori të Ligës Premier që shënoi 100 gola në sezon,po ashtu edhe blerja e Fernando Torresit prej £50 milion në Janar të 2011-tës theu rekord si transferi më i shtrejtë ndonjëher mbrenda Premier Ligës.

Renditja sipas paraqitjëve[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Kjo është lista e lojtarëve me më shumë paraqitje në klub.
# Lojtari Periudha Liga1 FA Cup League Cup Europa Tjera2 Total
1 Ron Harris 19611980 655 64 48 27 1 795
2 Peter Bonetti 19591979 600 57 45 26 1 729
3 John Hollins 1963-75 & 1983-84 465 51 48 27 1 592
4 Frank Lampard 2001Prezent 349 48 29 85 5 516
5 John Terry 1998Prezent 348 46 27 85 4 510
6 Dennis Wise 19902001 332 38 30 38 7 445
7 Steve Clarke 19871998 330 36 26 12 17 421
8 Kerry Dixon 19831992 335 20 41 0 24 420
9 Eddie McCreadie 19621974 331 41 22 16 0 410
10 John Bumstead 19761991 338 21 34 0 16 409

Top-10 Gola-shënuesit[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Kjo është lista e top 10 gola-shënuesve në histori të klubit.
 • Shifratë e korigjuara deri në 27 nëntor2011.
# Lojtari Periudha Liga1 FA Cup League Cup Europa Tjera2 Total
1 Flag of England.svg Bobby Tambling 19591970 164 25 10 3 0 202
2 Flag of England.svg Frank Lampard 2001Prezent 124 23 11 23 1 199
3 Flag of England.svg Kerry Dixon 19831992 147 8 25 0 13 193
4 20px Didier Drogba 2004Prezent 100 10 9 31 2 152
5 Flag of England.svg Roy Bentley 19481956 128 21 0 0 1 150
6 Flag of England.svg Peter Osgood 1964-74 & 1978-79 105 19 10 16 0 150
7 Flag of England.svg Jimmy Greaves 19571961 124 3 2 3 0 132
8 Flag of England.svg George Mills 19291943 118 7 0 0 0 125
9 Flag of England.svg George Hilsdon 19061912 98 10 0 0 0 108
10 Flag of England.svg Barry Bridges 19581966 80 9 3 1 0 93

Lojtaret[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra aktuale 2012/13[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of the Czech Republic.svg Pt Petr Čech
2 Flag of Serbia.svg Mb Branislav Ivanović
3 Flag of England.svg Mb Ashley Cole
4 Flag of Brazil.svg Mb David Luiz
5 Flag of Ghana.svg Mf Michael Essien
6 Flag of Spain.svg Mf Oriol Romeu
7 Flag of Brazil.svg Mf Ramires
8 Flag of England.svg Mf Frank Lampard (zv.kapiten)
9 Flag of Spain.svg Sm Fernando Torres
10 Flag of Spain.svg Mf Juan Mata
11 Flag of Brazil.svg Mf Oscar
12 Flag of Nigeria.svg Mf Mikel
13 Flag of Nigeria.svg Sm Victor Moses
14 Flag of Belgium.svg Mf Kevin De Bruyne
17 Flag of Belgium.svg Mf Eden Hazard
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
18 Flag of Belgium.svg Sm Romelu Lukaku
20 Flag of England.svg Mf Josh McEachran
21 Flag of Germany.svg Mf Marko Marin
24 Flag of England.svg Mb Gary Cahill
26 Flag of England.svg Mb John Terry (kapiten)
27 Flag of England.svg Mb Sam Hutchinson
28 Flag of Spain.svg Mb César Azpilicueta
29 Flag of Senegal.svg Sm Demba Ba
31 Flag of France.svg Mf Gaël Kakuta
34 Flag of England.svg Mb Ryan Bertrand
35 Flag of Brazil.svg Sm Lucas Piazón
38 Flag of the Netherlands.svg Mb Patrick van Aanholt
43 Flag of the Netherlands.svg Mb Jeffrey Bruma
Flag of Germany.svg Sm André Schürrle

Të huazuar[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
16 Flag of Belgium.svg Pt Thibaut Courtois (ne Atlético Madrid deri në fund të sezonit 2013–14)

Lojtari i vitit[redakto | redakto tekstin burimor]

Frank Lampard tri herë i zgjedhur si Lojtari Më I Mirë i Vitit i Chelsit si i tillë mbanë rekordin.
Viti Fituesi
1967 Flag of England.svg Peter Bonetti
1968 Flag of Scotland.svg Charlie Cooke
1969 Flag of England.svg David Webb
1970 Flag of England.svg John Hollins
1971 Flag of England.svg John Hollins
1972 Flag of England.svg David Webb
1973 Flag of England.svg Peter Osgood
1974 Flag of England.svg Gary Locke
1975 Flag of Scotland.svg Charlie Cooke
1976 Flag of England.svg Ray Wilkins
1977 Flag of England.svg Ray Wilkins
1978 Flag of England.svg Micky Droy
1979 Flag of England.svg Tommy Langley
1980 Flag of England.svg Clive Walker
1981 Flag of the Kingdom of Yugoslavia.svg Petar Borota
1982 Flag of England.svg Mike Fillery
 
Viti Fituesi
1983 Flag of Wales.svg Joey Jones
1984 Flag of Scotland.svg Pat Nevin
1985 Flag of Scotland.svg David Speedie
1986 Flag of Wales.svg Eddie Niedzwiecki
1987 Flag of Scotland.svg Pat Nevin
1988 Flag of England.svg Tony Dorigo
1989 Flag of England.svg Graham Roberts
1990 Flag of the Netherlands.svg Ken Monkou
1991 Flag of Ireland.svg Andy Townsend
1992 Flag of England.svg Paul Elliott
1993 Flag of Jamaica.svg Frank Sinclair
1994 Flag of Scotland.svg Steve Clarke
1995 Flag of Norway.svg Erland Johnsen
1996 Flag of the Netherlands.svg Ruud Gullit
1997 Flag of Wales.svg Mark Hughes
1998 Flag of England.svg Dennis Wise
 
Viti Fituesi
1999 Flag of Italy.svg Gianfranco Zola
2000 Flag of England.svg Dennis Wise
2001 Flag of England.svg John Terry
2002 Flag of Italy.svg Carlo Cudicini
2003 Flag of Italy.svg Gianfranco Zola
2004 Flag of England.svg Frank Lampard
2005 Flag of England.svg Frank Lampard
2006 Flag of England.svg John Terry
2007 Flag of Ghana.svg Michael Essien
2008 Flag of England.svg Joe Cole
2009 Flag of England.svg Frank Lampard
2010 Flag of Côte d'Ivoire.svg Didier Drogba
2011 Flag of the Czech Republic.svg Petr Čech
2012 Flag of Spain.svg Juan Mata
2013 Flag of Spain.svg Juan Mata

Kontribuan në kombëtaret[redakto | redakto tekstin burimor]

Didier Drogba me Marcel Desailly,Paulo Ferreira, Ricardo Carvalho dhe Celestine Babayaro, kanë luajtur në dy Kupat e Botës në një rresht.

Italia 1990:

SHBA 1994:

Franca 1998:

Korea / Japan 2002::

Gjermania 2006:

Afrika e Jugut 2010::

Manaxherët më të suksesshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Manaxherët e mëposhtëm fituan të paktën një trofe,kur ishin në krye të Chelsit:

Emri Periudha Trofetë
Flag of England.svg Ted Drake 1952–1961 First Division Championship, Charity Shield
Flag of Scotland.svg Tommy Docherty 1962–1967 League Cup
Flag of England.svg Dave Sexton 1967–1974 FA Cup, UEFA Cup Winners' Cup
Flag of England.svg John Neal 1981–1985 Second Division Championship
Flag of England.svg John Hollins 1985–1988 Full Members Cup
Flag of England.svg Bobby Campbell 1988–1991 Second Division Championship, Full Members Cup
Flag of the Netherlands.svg Ruud Gullit 1996–1998 FA Cup
Flag of Italy.svg Gianluca Vialli 1998–2000 FA Cup, League Cup, Charity Shield, UEFA Cup Winners' Cup, UEFA Super Cup
Flag of Portugal.svg José Mourinho 2004–2007
2013-
2 Premier Leagues, 2 League Cups, FA Cup, Community Shield
Flag of the Netherlands.svg Guus Hiddink 2009 FA Cup
Flag of Italy.svg Carlo Ancelotti 2009–2011 Premier League, FA Cup, Community Shield
Flag of Italy.svg Roberto Di Matteo 2012 UEFA Champions League, FA Cup
Flag of Spain.svg Rafael Benítez 2012-2013 UEFA Europa League

Stafi[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozicioni Stafi
Trainer Flag of Portugal.svg José Mourinho
Asistanta të parë të trainerit Vakant
Asistanta të parë të trainerit Flag of Portugal.svg Rui Faria
Asistanta të parë të trainerit Flag of England.svg Steve Holland
Asistanta të parë të trainerit Flag of Portugal.svg Silvino Louro
Asistanta të parë të trainerit Flag of Portugal.svg Jose Morais
Drejtorë teknik Flag of Nigeria.svg Michael Emenalo
Trainer i portierëve Flag of France.svg Christophe Lollichon
Traineri i ekipitë të parë për fitnesë Flag of England.svg Chris Jones
Skaut për seniorve Flag of England.svg Mick McGiven
Drejtor mjekësor Flag of Spain.svg Paco Biosca
Doktore mjekësore Flag of Gibraltar.svg Eva Carneiro
Managjer i ekipit te pare Flag of England.svg Dermot Drummy
Managjer i ekipit te rinjeve Flag of England.svg Adrian Viveash
Managjer i akademis Flag of England.svg Neil Bath
Analist ndeshjesh Flag of England.svg James Melbourne
Burimi: Chelsea F.C.

Udhëheqësit e Klubit[redakto | redakto tekstin burimor]

Pronarë i Chelsea Roman Abramovich

Chelsea Ltd.

Pronarë: Roman Abramovich

Chelsea F.C. plc

President: Bruce Buck
Drejtorë: Ron Gourlay dhe Eugene Tenenbaum

Bordi Ekzekutiv

Shefë Executiv: Ron Gourlay
Drejtor i financave dhe operacioneve : Chris Alexander
Secretar Klubi : David Barnard
Sekretar I Kompanis : Alan Shaw

Bordi i Klubit Futbollistik Chelsea :
Bruce Buck, Eugene Tenenbaum, Ron Gourlay, David Barnard, Mike Forde.

President Shëndeti:
Lord Attenborough

Sukseset[redakto | redakto tekstin burimor]

Mbrenda Anglise[redakto | redakto tekstin burimor]

Europiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Batty, Clive: Kings of the King's Road: The Great Chelsea Team of the 60s and 70s. Vision Sports Publishing Ltd 2004, ISBN 0-9546428-1-3
 • Batty, Clive: A Serious Case of the Blues: Chelsea in the 80s. Vision Sports Publishing Ltd 2005, ISBN 1-905326-02-5
 • Glanvill, Rick: Chelsea FC: The Official Biography – The Definitive Story of the First 100 Years. Headline Book Publishing Ltd 2006, ISBN 0-7553-1466-2
 • Hadgraft, Rob: Chelsea: Champions of England 1954–55. Desert Island Books Limited 2004, ISBN 1-874287-77-5
 • Ingledew, John: And Now Are You Going to Believe Us: Twenty-five Years Behind the Scenes at Chelsea FC. John Blake Publishing Ltd 2006, ISBN 1-84454-247-5
 • Mears, Brian: Chelsea: Football Under the Blue Flag. Mainstream Sport 2002, ISBN 1-84018-658-5


Vegeza[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Chelsea F.C.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ a b Upon its formation in 1992, the Premier League became the top tier of English football; the First and Second Divisions then became the second and third tiers, respectively. The First Division is now known as the Football League Championship and the Second Division is now known as Football League One.
 2. ^ The trophy was known as the Charity Shield until 2002, and as the Community Shield ever since.