Frank Lampard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Frank Lampard
Frank Lampard against AS Roma 2013 (2).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Frank James Lampard [1]
Data e lindjes 20 Qershor 1978 (36 vjeçar) [1]
Vendi i lindjes Romford, Angli
Gjatësia 1.84 [2] [3]
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Manchester City
Numri 18
Kariera në rini
1994–1995 West Ham United
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1995–2001 West Ham United 148 (24)
1995–1996 Swansea City (Huazim) 9 (1)
2001–2014 Chelsea 429 (147)
2014– New York City FC 0 (0)
2014– Manchester City 3 (2)
Ekipi kombëtar
1997–2000 Anglia U–21 19 (9)
1998 Anglia B 1 (0)
1999–2014 Anglia 106 (29)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Frank James Lampard (lindur më 20 Qershor 1978Romford) është një futbollistë profesionist anglez, i cili luan si mesfushor qëndre, mesfushor mbrojtës ose mesfushor sulmues për klubin anglez Manchester City në huazim nga New York City FC. Ai është golashënesi më i mirë i të gjitha kohërave i Chelseas, ku luajti për plot 13 vite [4], dhe është konsideruar nga gazetarë dhe analistë futbolli si një nga mesfushorët më të mirë të gjeneratës së tij [5] [6] [7]. Ai është përshkuar nga ish golashënuesi më i mirë i klubit Bobby Tambling dhe nga ish shoku i tij i skaudrës për një kohë të gjatë John Terry si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave i Chelseas [8] [9].

Lampard filloi karrierën e tij te West Ham United, ku gjithashtu babai i tij Frank Lampard, Sr. kishte luajtur. Ai siguroi një vend në skuadrën e parë në sezonin 1997–98, dhe sezonin tjetër ndihmoi skuadrën ta mbyllte Premier Leaguen në vendin e pestë, renditja më e lartë në historinë e klubit. Në vitin 2001, ai kaloi te klubi rival i Londrës Chelsea për 11 milion £. Në vitin 2014, duke qënë i padëshiruar, ai u largua nga Chelsea pas 13 vitesh qëndrimi te klubi londinez. Lampard më pas u bashkua me klubin amerikan New York City FC në një marrëveshje dy vjeçare, në përgatitje për të bërë debutimin e tij në Major League Soccer në vitin 2015, si transferim i lirë [10], ai u huazua te Manchester City deri në fillim të sezonit 2015 në Major League Soccer.

Nga debutimi i tij, ai ka përfaqsuar Chelsean në 164 ndeshje rradhazi në Premier League, një rekord për këtë lojtar [11]. Ai e konsideroi vetveten si golashënues në klubin perëndimor të Londrës dhe ishte pjesë kyçe e skuadrës që fitoi dy tituj rresht të Premier Leagues në sezonet 2004–05 and 2005–06 dhe në dopetën e fitimit të kupave vendore në vitin 2007. Ai firmosi një kontratë të re në vitin 2008, duke u bërë lojtari më i paguar i të gjitha kohërave në Premier League [12], dhe shënoi Gol në finalen e Champions Leagues së atij viti. Ai fitoi medaljen e dytë të Kupës FA në vitin 2009, duke shënuar Golin e fitores në finale. Në sezonin 2009–10, Lampard ndihmoi klubin që të fitonte ligën dhe kupën, duke qënë edhe golashënuesi më i mirë i klubit në atë sezon me 22 Gola në ligë dhe 17 assista. Në vitin 2012, Lampard ishte kapiteni i skuadrës në suksesin e tyre të parë në UEFA Champions League dhe një vit më vonë ishte kapiteni i skuadrës në suksesin e tyre në UEFA Europa League [13]. Ai u largua nga Chelsea pas sezonit 2013–14 [14] [15].

Tre herë fitues Chelsea Lojtari i Vitit [16], Lampard është golashënuesi më i mirë në historinë e klubit me 211 Gola në të gjitha kompedicionet [4]. Lampard është një nga shtatë lojtarët, dhe mesfushori i vetëm, që ka shënuar 150 ose më shumë GolaPremier League. Ai është lojtari i dytë me më shumë assista në Premier League me 172 mbrapa Ryan Giggs [17] [18]. Në vitin 2005, Lampard u votua i FWA Lojtari i Vitit dhe ishte finalist për çmimet FIFA Lojtari Botërorë i Vitit dhe Topi i Artë. Në 2010, ai fitoi FWA Tribute Award. Më 23 Dhjetor 2009, ai u emërua si lojtari i dekadës në Premier League nga statistikat zyrtare.

Në aspektin kombëtare, Lampard ka luajtur me shumë se 100 ndeshje me Anglinë që nga koha kur bëri debutimin e tij në Tetor 1999, dhe ka shënuar 29 Gola. Ai është votuar si Lojtari Anglez i Vitit për 2 vite rresht 2004 dhe 2005. Ai ka luajtur në Euro 2004, ku ishte edhe në formacionin e turnamentit pasi shënoi 3 Gola në 4 ndeshje. Ai ishte golashënuesi më i mirë i Anglisë në kualifikueset e Kupës së Botës 2006 me 5 Gola, dhe gjithashtu luajti edhe në turnament. Ai është lojtari anglez me më shumë penallti të shënuara (9), duke kaluar rekordet e vendsura më parë nga Ron Flowers dhe Alan Shearer.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

West Ham United[redakto | redakto tekstin burimor]

"“Një profesor më tha dikur se nëse i përkushtohem futbollit, do të dështoja në jetë. Dhe ditën kur debutova, i bleva një biletë në mënyrë që të më shihte nga afër në stadium.”.

— Frank Lampard

Lampard filloi karrierën e tij tek West Ham United, ish klubi i babait të tij, duke hyrë në skuadrën e të rinjëve në vitin 1994, heroi i fëmijërisë së tij ishte sulmuesi Frank McAvennie [19]. Lampard u bashkua me West Ham ku babai i tij ishte ndihmësi i trajnerit, duke hyrë në fillim në skuadrën e të rinjëve në vitin 1994 dhe në vitin 1995, firmosi kontratën e parë si profesionist. Ai u huazua tek skuadra e divizionit të dytë Swansea City në Tetor 1995. Ai debutoi në fitoren e skuadrës 2–0 kundër Bradford City dhe shënoi Golin e parë në karrierën e tij kundër Brighton & Hove Albion. Lampard luajti 9 ndeshje me Swansën përpara se të kthehej tek West Ham në Janar 1996.

Sezoni 1995–96[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard duke festuar hat-trickun e tij të parë në karrierë.

Lampard bëri debutimin e tij për klubin më 31 Janar 1996 kundër Coventry City, duke hyrë si zëvëndësues në vend të John Moncur [20]. Ndeshja e tij e fundit për atë sezon erdhi më 5 Maj 1996 në barazimin 1–1 në shtëpi kundër Sheffield Wednesday, ku sërisht Lampard hyri si zëvëndësim në vend të Keith Rowland [21].

Sezoni 1996–97[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezonin tjetër Lampard luajti ndeshjen e parë si statues për West Ham më 17 Gusht 1996 në humbjen 2–0 kundër Arsenalit përpara se të zëvëndësohej në vendë të Robbie Slater [22]. Sezoni i tij u mbyll më 15 Mars 1997, ku ai u zëvëndësua pasi theu këmbën në barazimin 0–0 jashtë fushe kundër Aston Villës. Ai doli nga fusha me barrelë në minutën e 31 dhe në vendin e tij hyri Rio Ferdinand. Gjatë ndeshjes, ai mori kartonin e parë të verdhë si lojtar i West Ham [23] [24]. Lampard pretendoi se ai u tall nga tifozët e klubit, një veprim që çoi në marrjen në konsideratë të lënies së futbollit. Ai luajti 16 ndeshje në të gjitha kompedicionet për The Hammers.

Sezoni 1997–98[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga ky sezon Lampard mori fanellën me numrin 18 duke hequr fanellën me numrin 26 që kishte veshur më parë. Në ditën e parë të sezonit 1997–98, West Ham nisi kalendarin e saj me ndeshjen jashtë fushe kundër Barnsley, të cilët luanin në ligën më të artë angleze për herë të parë pas 110 vitesh. Lampard hyri në fushë në minutën e 76 në vend të Eyal Berkovic. Vetëm një minutë më vonë, ai shënoi Golin e fitores 2–1 për The Hammers pasi ai mori një top nga Michael Hughes, duke mposhtur portierin David Watson [25]. Në këtë sezon, Lampard shënoi gjithashtu edhe një hat-trick. Më 19 Nëntor 1997, West Ham luajti kundër WalsallKupën e Ligës, në raundin e katërt, tre Golat e Lampard dhe një Gol i John Hartson mjaftuan për të mposhtur Walsall, e cila shënoi vetëm një Gol me anë të Andy Watson. Lampard e mbylli sezonin 1997–98 me 42 ndeshje të luajtura dhe 9 Gola të shënuara.

Sezoni 1998–99[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard ishte gjithnjë i pranishëm për West Hamsezonin 1998–99, duke ndihmuar skuadrën e tij të arrij vendin e pestë në Premier League, duke siguruar kështu kualifikimin për në Kupën Intertoto [26] [27].

Sezoni 1990–00[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard në aksion.

Përpara fillimit të sezonit Lampard firmosi një kontratë që do ta mbante tek West Ham deri në 2005 [28]. Duke u kualifikuar për në Kupën Intertoto, sezoni i klubit filloi herët, në Korrik 1999. Më 24 Korrik 1999, Lampard shënoi Golin e parë në futbollin europian në barazimin 1–1 kundër skuadrës finlandeze FC Jokerit [29]. Ai shënoi një tjetër Gol në gjysmë–finale kundër SC Heerenveen, duke e vendosur skuadrën e tij në finale kundër FC Metz. Pavarësisht humbjes 0–1 në ndeshjen e parë në Londër, West Ham fitoi 3–1 në Francë më 24 Gusht 1999 falë Golave të Trevor Sinclair, Paulo Wanchope dhe Lampard [30]. Fitimi i turnamentit e pa West Hamin në Kupën UEFA 1999–00. Lampard shënoi Golin e parë në këtë kompedicion më 16 Shtator 1999 në fitoren 3–0 në shtëpi kundër NK Osijek, ku më pas rezultati i përgjithshëm ishte 6–1 [31].

Ky sezon pa West Hamin që të mposhte me rezultatin 5–4 Bradford CityinUpton Park në Shkurt 2000. Ndeshja u bë e famshme për zënkën e Lampard me Paolo Di Canio për gjuajtjen e një penalltia. Me skuadrën që kishte fituar një penallti por ishte duke humbur me rezultatin 4–2, Lampard ishte gjuajtësi i rregullt i penalltive. Megjithatë, Di Canio kërkoi që të gjuante penalltinë dhe shënoi Golin e tretë për skuadrën e tij [32] [33]. Në sezonin 1999–00, Lampard e mbylli si golashënuesi i tretë më i mirë i klubit me 14 Gola mbrapa Di Canios dhe Paulo Wanchope [34].

Sezoni 2000–01[redakto | redakto tekstin burimor]

sezonin 2000–01, forma e West Ham ra. Ata e shpenzuan shumicën e sezonit në gjysmën poshtë të renditjes në Premier League [35]. Nga vendi i pestë në sezonin e shkuar, ata e përfunduan sezonin në vendin e 15,pavarësisht se Lampard shënoi 9 Gola në 37 ndeshje duke qënë golashënuesi i tretë mbrapa Frédéric Kanouté dhe Di Canios. Në Maj 2001, xhaxhai i tij, Harry Redknapp, u largua nga klubi me pëlqim të dyanshëm pas shtatë vitesh si trajner i skuadrës [36]. Babai i tij, Frank, gjithashtu u largua nga klubi dhe Lampard, nën presionin duke u njohur si "i biri i Frank Lampard", dhe trajtimin e dobët të bërë nga klubi, vendosi të shkonte në një klub tjetër [37]. Ai la West Hamin për të transferuar tek Chelsea për 11 milion £ në Qershor 2001, ku më parë The Hammers kishin refuruar një ofertë 15 milion £ nga Aston Villa për Lampard dhe Kanouté [38].

Chelsea[redakto | redakto tekstin burimor]

2001–04[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard duke u stërvitur përpara fillimit të një ndeshje.

Debutimi i Lampard për Chelsean erdhi më 19 Gusht 2001 në barazimin 1–1 kundër Newcastle United, ndërkohë që kartoni i parë i kuq erdhi më 16 Shtator 2001 në një ndeshje kundër Tottenham Hotspur.

Lampard luajti në të gjitha ndeshjet e ligës për Chelsean dhe shënoi 8 Gola në sezonin 2001–02. Ai shënoi Golin e fitoren në ndeshjen hapëse të sezonit kundër Charlton Athletic.

Sezonin tjetër, ai u shpall si Barclays Lojtari i Muajit për muajin Shtator 2003, dhe PFA Lojtari i Muajit nga Tifozët për muajin Tetor. Chelsea e përfundoi sezonin 2003–04 në vendin e dytë mbarapa Arsenalit të pamposhtur dhe u emërua në vitin 2004 në PFA Skuadra e Vitit pasi arriti kuotën e 10 Golave në ligë për herë të parë në karrierën e tij, duke shënuar edhe 4 Gola në 14 ndeshje në UEFA Champions League, me Chelsean që arriti deri në gjysmë–finale. Në gjysmë–finale, Lampard shënoi por Blutë u eleminua me rezultatin e përgjithshëm 5–3 nga skuadra franceze AS Monaco [39]. Në fund të sezonit, ai u rendit i dytë mbrapa Thierry Henry, për çmimin FWA Futbollisti i Vitit [40].

Sezoni 2004–05[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard luajti në të 38 ndeshjet e Premier Leagues për sezonin e tretë rresht me klubin në 2004–05. Ai e përfundoi sezonin me 13 Gola (19 Gola në të gjitha kompedicionet), duke u shpallur edhe assistuesi më i mirë me 16 assista [41].

Në Gusht 2004, Lampard shënoi Golin e fitores kundër Southampton [42], ai vazhdoi të shënojë Gola të rëndësishëm ku shënoi edhe dy të tjerë në fitoren 2–0 Tottenham [43]. Në Mars 2005, ai shënoi një Gol fantastik nga 30 metra kundër Crystal Palace në fitoren 4–1 të Chelseas. Lampard vazhdoi sezonin e tij të fuqishëm, dhe ndeshjet e tij të shkëlqyera në Premier League dhe Champions League e rritën reputacionin e tij si një nga mesfushorët më të mirë të botës. Në 2004–05 UEFA Champions League, ai shënoi një Gol në fitoren e famshme 4–2 kundër Barcelonës duke siguruar klubin e klubin për në çerek–finale [44]. Në çerek–finale, Lampard shënoi tre Gola në dy ndeshje kundër Bayern Munich me Chelsean që kaloi në gjysmë–finale me rezultatin e përgjithshëm 6–5. Goli i tij i dytë në ndeshjen e parë ishte spektakolar; ai kontrolloi bukur me gjoks një kros të dhuruar nga Makélélé, më pas u rrotullua dhe pa rënë topi në tokë lëshoi një gjuajtje të fortë me këmbën e majtë për ta dërguar topin në rrjetë [45].

Në Prill 2005, Lampard shënoi të dy Golat në fitoren 2–0 kundër Bolton Wanderers gjë që solli fitimin e titullit të Premier Leagues për Chelsean, ky ishte trofeu i parë për ta pas plot 50 vitesh në ligën e parë angleze, ata e siguruan titullin me 12 pikë avantazh nga vendi i dytë. Ai u shpall edhe Barclays Lojtari i Sezonit 2004–05 [46]. Edhe pse Chelsea u eleminua në gjysmë–finalen e Champions Leagues nga rivalët e Liverpoolit, ata u rikthyen që të ndesheshin në Football League Cup ku Lampard shënoi dy Gola në gjashtë ndeshje, ku përfshihet 1 Gol kundër Manchester United në gjysmë–finale ku Chelsea fitoi me rezultatin 2–1. Ai fitoi çmimin e parë personal duke u shpallur Futbollisti i Vitit në 2005..

Sezoni 2007–08[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard duke luajtur për Chelsean në 2008.

Sezoni 2007–08 i Lampard u përfshi nga dëmtimet. Ai arriti të luaj 40 ndeshje në të gjitha kompedicionet, 24 prej tyre në Premier League. Ky ishte numri më i vogël i ndeshjeve të luajtura në ligë që nga sezoni 1996–97. Më 16 Shkurt 2008, Lampard u bë lojtari i tetë i Chelseas që shënon 100 Gola për klubin pas fitores 3–1 kundër Huddersfield Town në raudin e pestë të FA Cup. Pas fishkëllimës finale, Lampard hoqi fanellën dhe nxorri një tjetër për tifozët e Chelseas ku shkruhej "100 Not Out, They Are All For You, Thanks" [47]. Më 12 Mars 2008, Lampard shënoi 4 Gola në fitoren 6–1 kundër Derby County. Në ndeshjen e kthimit të çerek–finales së Champions Leagues, Lampard shënoi Golin e fitores në minutën e 87 kundër Fenerbahçes duke kualifikuar Chelsean me rezultatin e përgjithshëm 3–2.

Më 30 Prill, pavarësisht humbjes së nënës së tij, Lampard vendosi të luajënë ndeshjen e kthimit të të gjysmë–finales së Champions Leagues kundër Liverpoolit, që u eleminua me rezultatin e përgjithshëm 4–3. Në ndeshjen e dytë Chelsea fitoi me rezultatin 3–2 pas kohës shtesë. Pikërisht në kohën shtesë u shënuan 3 Gola ku Lampard shënoi Golin e rezultatin momental 3–1 me penallti në minutën e 98 [48]. Në finalen kundër Manchester United, ai shënoi Golin e barazimit në minutën e 45, Goli erdhi si pasojë e një topi të devijuar nga goditja e Michael Essien, më pas Lampard mposhti portierin Edwin van der Sar për të shënuar. Ndeshja u mbyll me rezultatin 1–1 pas kohës shtesë dhe në fund Manchester United fitoi me penallti 6–5 ku Lampard shënoi penalltinë e tretë të skuadrës [49]. Më vonë ai u emërua si Mesfshori i Vitit.

Sezoni 2008–09[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 13 Gusht 2008, Lampard firmosi një kontratë të re 5 vjeçare me klubin me vlerë 39.2 Milion £, duke e bërë atë lojtarin më të paguar në Premier League [12] [50]. Ai e filloi sezonin 2008–09 duke shënuar 5 Gola në 11 ndeshjet e para të ligës. Ai shënoi Golin e 150 për klubin kundër Manchester CitytPremier League. Në Tetor 2008, ai shënoi një Gol të bukur kundër Hull City më këmbën e tij të majtë nga 20 metra. Trajneri fitues i Kupës së Botës, Luiz Felipe Scolari tha pas ndeshjes: "Ishte Goli më i bukur që unë kam parë, vota ime për çmimin Lojtari Botërorë i Vitit do të shkoj për të, vetëm një lojtarë me inteligjencën e tij mund ta bëjë atë" [51]. Lampard shënoi Golin e 100 në Premier League në fitoren 5–0 kundër Sunderland më 2 Nëntor 2008 [52]. 18 nga 100 Golat e tij në Premier League ishin shënuar nga penalltia [53]. Ai u emërua si Premier League Lojtari i Muajit në Tetor për herë të tretë në karrierën e tij [54].

Pas disa ndeshjesh pa shënuar, Lampard shënoi 3 Gola në 2 ndeshje; në ndeshjen e parë shënoi 1 Gol kundër West Bromwich Albion dhe më pas 2 të tjerë kundër Fulham [55] [56]. Më 17 Janar 2009, Lampard luajti ndeshjen e tij të 400 për Chelsean kundër Stoke City duke arritur të shënojë edhe Golin e fitores në minutat shtesë. Ai shënoi sërisht Golin e fitores në kohën shtesë, por këtë herë kundër Wigan Athletic. Më pas, në raundin e katërt të FA Cup, ai shënoi një Gol fantastik nga 35 metra me goditje dënimi kundër Ipswich Town. Ai shënoi 2 Gola kundër Liverpool në çerek–finalen e Champions Leagues, ndeshja u mbyll me rezultatin 4–4 por Chelsea u kualifikua për në gjysmë–finale me rezultatin e përgjithshëm 7–5 [57]. Më vonë, ai dhuroi 2 assis në ndeshjen e rradhës kundër Arsenal në gjysmë–finalen e FA Cup ku Chelsea fitoi 2–1. Lampard e përfundoi sezonin me 20 Gola dhe 19 assis. Trajneri i Manchester United, Alex Ferguson lëshoi lëvdata të forta për Lampard: "Frank Lampard është një lojtar i jashtëzakonshëm — një pasuri e madhe për Chelsea, ju mund ti kushtoni vëmëndje mesfushorëve që shënojn Gola, por ai shënon mesatarisht 20 Gola çdo sezon. Ju nuk e keni parë atë duke bërë driblime të kota ose ndonjë gjë tjetër. Ai ishte i përmbajtur pasi Chelsea u ememinua nga Barcelona në Champions League, madje ndërroi edhe fanellën me Andrés Iniestën."

Goli i 20 i sezonit të Lampard ishte Goli i fitores në finalen e FA Cup kundër Everton, Goli erdhi pas një gjuajtje nga distanca me këmbën e majtë. Ai përsëriti festën e bërë nga babai i tij pasi ky i fundit kishte shënuar Golin e fitores në gjysmën–finalen e 1979–80 FA Cup kundër Everton. Ai sezoni i katërt rresht që ai shënonte 20 ose më shumë Gola. Ai më vonë u emërua si "Chelsea Lojtari i Vitit" për herë të tretë në karrierë.

Sezoni 2009–10[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard duke festuar pas fitimit të titullit të Premier Leagues me Chelsean.

Lampard filloi sezonin 2009–10 duke shënuar kundër Manchester United në minutën e 70 në finalen e 2009 FA Community Shield. Ndeshja përfundoi në barazimin 2–2, Chelsea fitoi me penallti 4–1 ku Lampard shënoi penalltinë e parë [58]. Ai shënoi Golin e 133 për Chelsean në një ndeshje të Champions Leagues kundër Atlético Madrid më 21 Tetor 2009, duke u bërë edhe golashënuesi i pestë më i mirë të gjitha kohërave për Chelsean. Lampard kishte dëshirë të barazonte rekordet e sezoneve të shkuara për numrin e Golave të shënuar dhe këtë gjë e vërtetoi duke shënuar 2 Gola në fitoren 5–0 kundër Blackburn Rovers më 24 Tetor 2009. Më 30 Tetor, ai u nominua për çmimin FIFA Lojtari Botërorë i Vitit për herë të gjashtë rresht [59].

Më 16 Dhjetor 2009, Lampard shënoi 1 Gol vendimtarë në minutën e 79 kundër Portsmouth dhe më 20 Dhjetor, Lampard shënoi Gol me penallti kundër ish klubit të tij West Ham në barazimin 1–1, megjithatë ai nuk arritë të shënojë shumë Gola me penallti këtë sezon pasi kishte shumë konurencë, megjithatë ai arriti të shënojë 3. Në fitoren shkatërrimtare të Chelseas 7–2 kundër Sunderlandit, Lampard shënoi 2 Gola për të vendosur shenjën e tij në ligë [60]. Më 27 Janar 2010, Lampard shënoi sërisht 2 Gola, këtë në fitoren 3–0 kundër Birmingham CitytPremier League [61]. Më 27 Shkurt, Lampard shënoi sërisht 2 Gola, por këtë duke kontribuar në humbjen e Chelseas 4–2 kundër Manchester Cityt në shtëpi [62], kjo ishte humbja e parë e Chelseas në Stamford Bridge pas 38 ndeshjeve.

Lampard, për herë të dytë në karrierën e tij, shënoi 4 Gola një ndeshje kundër Aston Villës më 27 Mars 2010 [63]. Kjo gjë solli edhe Golin e 151 për Chelsean, duke u bërë golashënuesi i tretë më i mirë i të gjitha kohërave, duke kaluar Peter Osgood, gjithashtu ishte sezoni i pestë rresht që Lampard arrinte të shënonte 20 ose më shumë Gola. Lampard shënoi një një fitore 3–0, sërisht kundër Aston Villës në gjysmë–finalen e FA Cup. Këto 2 Gola bënë që Lampard të arrinte shifrën e 25 Golave në të gjitha kompedicionet, shifra më e lartë e karrierës. Më 2 Maj, Lampard shënoi kundër Liverpool në ndeshjen e parafundit të ligës për ti dhënë Chelseas 3 pikë jetike duke bërë që skuadra të fitonte ligën me vetëm 1 pikë para vendit të dytë. Ai shënoi 1 Gol dhe assistoi 2 në ndeshjen e fundit të sezonit ku Chelsea shkatërroi 8–0 Wigan Athletic duke siguruar edhe titullin e 2009–10 Premier League.

Ai e përfundoi sezonin me një shifër Golash imresionuese 27 në të gjitha kompedicionet [64]. Ai e mbylli sezonin duke fituar 2010 FA Cup pasi Chelsea mposhti me rezultatin 1–0 Portsmouth.

Sezoni 2010–11[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 2010–11 filloi me shkëlqim për Lampard, duke qenë pjesë përbërëse e formacionit të Chelseas si zakonisht. Pas ndeshjes me Stoke City në Gusht 2010, ku Chelsea fitoi me rezultatin 2–0, u zbulua se Lampard po vuante nga një hernie, e cila u operua me sukses. Megjithatë, ai pësoi një dëmtim në stërvitje në mesin e Nëntorin, duke e mbajtur jashtë fushave të lojës për 3 javë. Trajneri Carlo Ancelotti tha se Lampard ka dëmtuar muskujut e këmbës në një stërvitje të datës 11 Nëntor, dhe se nuk do të jetë i aftë për të luajtur deri në Dhjetor. Ai më në fund bëri rikthimin e tij pas 4 muajsh jashtë në ndeshjen kundër Tottenham Hotspur më 12 Dhjetor, ai hyri në fushën e lojës në minutën e 75 [65]. Lampard shënoi me penallti në barazimin e Chelseas 3–3 kundër Aston Villës më 2 Janar 2011 [66], Goli i tij i parë pas rikthimit nga dëmtimi. Më 9 Janar, Lampard shënoi 2 Gola dhe dhuroi 1 assis në fitoren e Chelseas 7–0 kundër Ipswich Town, duke arritur shifrën e 201 Golave në karrierën me klubet.

Më Shkurt 2011, Lampard shënoi një penallti kundër Sunderland, gjithashtu dhuroi një assis, për të ndihmuar Chelsean të fitonte me rezultatin 4–2 [67]. Lampard dhuroi një assis për Nicolas Anelka në fitoren e Chelseas 2–0 kundër Copenhagen, në raundin e 16 të Champions Leagues. Më 1 Mars, Lampard shënoi Golin e fitoren në fitoren 2–1 kundër Manchester United, duke mbajtur gjallë shpresat për titull [68]. Në ndeshjen tjetër, Lampard shënoi 2 Gola duke i dhuruar Cheleas fitoren 3–1 kundër Blackpool, gjithashtu kontriboi në Golin e John Terry duke dhuruar një assis [69].

Në Prill 2011, Lampard shënoi Golin e 11 të sezonit në fitoren 3–0 kundër ish klubit të tij West Ham [70]. Lampard shënoi sërisht kundër Manchester United, por këtë ky Gol do të ishte vetëm statistikë pasi Chelsea humbi me rezultatin 2–1 në Old Trafford, duke humbur shpresat për titull [71].

Sezoni 2011–12[redakto | redakto tekstin burimor]

Në ndeshjen e tretë të ChelseasPremier League, Lampard shënoi Golin e parë të sezonit dhe gjithashtu dhuroi edhe një assis për Golin e parë të José Bosingwas në fitoren e Chelseas 3–1 kundër Norwich City [72].

Lampard dhe Lahm në aksion gjatë finales së Champions Leagues në 2012.

Pasi nuk luajti në fitoren e Chelseas 4–1 kundër Swansea City më 24 Shtator [73], Lampard u rikthye në formacionin statues në ndeshjen e fazës së grupeve të Champions Leagues kundër Valenciës dhe shënoi 1 Gol të rëndësishëm në barazimin 1–1 [74] [75]. Lampard vazhdoi me formën e tij të mirë duke shënuar Hat-trickun e tij të pestë me Chelsean më 2 Tetor, në fitoren 5–1 kundër Bolton [76].

Në raundin e 11 të Premier Leagues, Lampard shënoi Golin e vetëm të ndeshjes kundër Blackburn, me një goditje me kokë, duke i dhënë Chelseas fitoren pas 2 humbjeve rresht [77]. Pasi e nisi ndeshjen kundër Manchester Cityt në stol, Lampard hyri në fushë në pjesën e dytë për të shënuar Golin e finales me penallti në minutën e 82 [78]. Lampard provoi sërisht se ishte fitues i ndeshjes pasi ai shënoi Gol në minutën e 89 kundër Wolves, me ndeshjen që përfundoi me rezultatin 2–1 për The Blues [79].

Më 25 Shkurt 2012, Lampard shënoi Golin e 10 të sezonit në ligë në fitoren e Chelseas 3–0 kundër Bolton, duke u bërë lojtari i parë në histori që shënon të paktën 10 Gola në 9 sezone rresht në Premier League, ky ishte edhe Goli i tij i 149 në Premier League [80].

11 ditë pas shkarkimit të trajnerit Andre Villas-Boas, Chelsea priti Napolin në ndeshjen e kthimit të raundit të 16 në 2011–12 UEFA Champions League, ndeshja e parë ishte mbyllur me fitoren e napoletanëve me rezultatin 3–1. Lampard ndihmoi Chelsean që të bënte një super përmbysje, duke assituar Golin e John Terryt nga goditja e kornës për Golin e dytë të ndeshjes dhe Golin e barazimit të rezultatit të përgjithshëm 3–3, ai më pas shënoi me penallti me një gjuajtje të fuqishme që përfundoi në anën e majtë. Branislav Ivanović vulosi kualifikimin e Chelseas në kohën shtesë [81]. Në ndeshjen e kthimit të çerek–finales së 2011–12 UEFA Champions League kundër Benficës, Lampard shënoi një penallti vendimtare për ti dhënë Chelseas fitoren 2–1 në Stamford Bridge, Chelsea u kualifikua me rezultatin e përgjithshëm 3–1 [82]. Ai shënoi Golin e 150 të karrierës së tij në Premier League në barazimin 1–1 kundër Fulham më 9 Prill 2012. Në gjymë–finalen e FA Cup, Chelsea mposhti me rezultatin 5–1 Tottenham Hotspur, në një ndeshje që do të mbahet mend për një "gol që kurrë nuk u shënua por u quajt" nga Juan Mata. Lampard assistoi Didier Drogban në Golin e parë të ndeshjes, ai gjithashtu shënoi edhe Golin e katërt falë një goditje dënimi nga 35 metra [83].

Lampard duke festuar me shokët e skuadrës fitimin e UEFA Champions Leagues.

Lampard ishte i rëndësishëm në gjysmë–finalen e 2011–12 UEFA Champions League kundër kampionëve në fuqi dhe favoritëve Barcelonës. Barcelona kishte koefiçentin më të vogël nga bastvënësit për ta fituar për herë të dytë rradhazi Champions Leaguen, dhe opinionistë të ndryshëm u shprehën se Chelsea duhej të jepte më të mirën e tyrë për 2 ndeshjet e sezonit – dhe se Barça të luante keq në të 2 ndeshjet [84]. Në ndeshjen e parë në Stamford Bridge, Lampard i hoqi topin Messit dhe nisi aksionin duke pasur topin tek Ramires, cili gjeti të lirë Drogban, i cili shënoi Golin e fitores 1–0 [85]. Në ndeshjen e dytë në Camp Nou, Lampard mori shiritin e kapitenit pasi John Terry u nxorr me karton të kuq në fillim të ndeshjes. Pasi ishin në disavantazh 2–0 nga Barça përpara se të mbaronte pjesa e parë, Lampard assistoi Ramires, i cili shënoi Gol në fund të pjesës së parë, kjo gjë do të thoshte se Chelsea do të shkonte në finale me rezultatin e përgjithshëm 2–2 [86]. Shoku i tij i skuadrës Fernando Torres shënoi një tjetër Gol në kohën shtesë për ti dhënë Chelseas kualifikimin me rezultatin e përgjithshëm [87]. Kjo gjë bëri që Chelsea të përballej në finale me Bayern Munich në stadiumin Allianz Arena.

Finalen e FA Cup, Lampard assistoi Didier Drogban i cili shënoi Golin e fitores 2–1 kundër Liverpoolit, kjo gjë solli trofeun e shtatë FA Cup për Chelsean dhe trofeun e katërt në karrierën e Lampard [88]. Lampard ishte kapitenfinalen e Champions Leagues kundër Bayern Munich, kjo gjë për shkak të pezullimit të Terryt. Kjo ishte ndeshja ku Chelsea u konsiderua të ishte viktima [89]. Pas ndeshja përfundoi 1–1 në kohën e rregullt dhe kohën shtesë, u bë e nevojshme gjuajtjet e penalltive ku Lampard gjuajti penalltinë e tretë të skuadrës së tij, duke ndihmuar Chelsean të fitonte me rezultatin 4–3 .[90]. Pasi ndeshja përfundoi, Lampard ngriti trofeun në ajër sëbashku me kapitenin e klubit Terryn [91]. Lampard e përfundoi sezonin 2011–12 si golashënuesi më i mirë i skuadrës me 16 Gola në të gjitha kompedicionet, sëbashku me 10 assis.

Sezoni 2012–13[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard në aksion gjatë sezonit 2012–13.

Lampard humbi Euro 2012 për shkak të një dëmtimi në kofshë [92], por luajti disa ndeshje para sezonale të Chelseas dhe shënoi kundër MLS Allstars [93]. dhe Brighton and Hove Albion [94]. Ndeshjen e parë të Chelseas në sezonin e ri në Premier League, Lampard shënoi Gol me penallti që u fitua nga Eden Hazard në fitoren 2–0 kundër Wigan. Në ndeshjen e dytë të sezonit, tre ditë më pas kundër skuadrës të sapongjitur në Premier League Reading, ai shënoi sërsisht me një penallti të fituar sërisht nga Eden Hazard me The Blues që fituan me rezultatin 4–2 [95]. Më 6 Tetor, ai shënoi Golin e tretë në ligë për këtë sezon në fitoren 4–1 kundër Norwich City [96]. Lampard luajti ndeshjen e 500 në Premier League në fitoren shkatërrimtare 8–0 kundër Aston Villës më 23 Dhjetor, Lampard shënoi Golin e katërt të ndeshjes në minutën e 59 [97] [98]. Më 30 Dhjetor 2012, Lampard shënoi 2 Gola për të përmbysur rezultatin dhe për ti dhuruar Chelseas fitoren 2–1 kundër Evertonit [99].

Në raundin e tretë të FA Cup, Lampard hyri në fushë në pjesën e dytë dhe shënoi një penallti në fitoren e Chelseas kundër Southampton [100]. Më 6 Janar 2013, agjenti i tij Steve Kutner lajmëroi se klubi nuk do ti ofronte kontratë të re Lampardit dhe se kjo e tanishmja do të skadonte në Qershor 2013 [101] [102]. Më 12 Janar 2013, Lampard shënoi me penallti në fitoren 4–0 kundër Stoke CityBritannia Stadium [103]. Ky Gol e bëri Lampard golashënuesin e dytë me të mirë të të gjitha kohërave tek Chelsea, duke e vendour atë vetëm 8 Gola larg golashënuesit më të mirë Bobby Tambling [104]. Ai shënoi Golin e 199 për Chelsean në fitoren 4–0 në FA Cup kundër Brentford më 17 Shkurt, duke u bër golashënuesi më i mirë i Chelseas me 26 Gola. Goli i 200 i Lampard me Chelsean erdhi kundër ish klubit të tij West Ham më 17 Mars 2013, ai shënoi pas një krosi të Eden Hazard [105].

Ai barazoi rekordin e Bobby Tambling duke shënuar kundër Aston Villës në minutën 61 pas një gjuajtje jashtë fushe nga ana e majtë më 11 Maj. Më vonë, në minutën e 88, ai shënoi edhe Golin e dytë, duke thyer rekordin dhe duke i dhuruar skuadrës fitoren 2–1 [106]. Në finalen e Europa League, Lampard ishte kapiten i skuadrës në fitoren 2–1 kundër Benficës, duke siguruar trofeun e 11 në erën e Roman Abramovich [107].

Më 16 Maj 2013, Lampard rinovoi kontratën e tij me Chelsean edhe për 1 vit, pas kësaj ai tha: "Unë gjithmonë kam thënë se ëndrra ishte të qëndroja tek Chelsea" [108] [109].

Sezoni 2013–14[redakto | redakto tekstin burimor]

Në ditën hapëse të sezonit, Lampard shënoi 1 Gol me goditje dënimi kundër skuadrës të sapongjitur në Premier League Hull City. Më 1 Tetor 2013, Lampard shënoi Golin e 205 për Chelsean në fitoren 4–0 jashtë fushe kundër Steaua BucharestUEFA Champions League [110]. Më 23 Nëntor 2013, Lampard shënoi Golin e 206 dhe 207 për Chelsean kundër ish klubit të tij West Ham në një fitore 3–0 [111]. Ai u bë golashënuesi i katërt më i mirë në historinë e Premier Leagues më 2 Dhjetor duke kaluar Robbie Fowler i cili kishte shënuar 164 Gola [112]. Më 22 Shkurt 2014, ai shënoi Golin e fitores në kohën shtesë në ndeshjen kundër Evertonit, në fillim Goli u quajt i John Terryt por më pas Dubious Goals Committee i'a quajti Lampardit [113]. Kjo gjë bëri që Chelsea të kalonte në vendin e parë në ligë [114]. Ai luajti ndeshjen e 100 në UEFA Champions League më 2 Prill 2014 në humbjen 3–1 kundër francezëve të PSG [115]. Më 5 Prill 2014, Lampard shënoi Golin e tij të 250 me klubet në fitoren 3–0 kundër Stoke City.

Më 23 Maj 2014, Lampard ishte në listën e lojtarëve të padëshiruar nga Chelsea [14] [15]. Megjithatë, Lampard tha se çdo kontakt që mund të ketë me klubin për rinovimin ose largimin e tij do të bëhej e ditur pas Kupës së Botës 2014, gjithashtu shtoi se: "ai do të takohet me drejtuesit e klubit përpara se të mendojë për një destinacion të mundshëm" [116]. Më 3 Qershor 2014, klubi konfirmoi se Lampard do të largohej nga klubi [117].

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard gjatë një ndeshje kundër Moldavisë.

Lampard ka luajur me skuadrat e të rinjëve përpara se të bënte debutimin me Anglinë U–21 më 13 Nëntor 1997 në një ndeshje kundër Greqisë [118]. Ai ka luajtur për Anglinë U–21 nga Nëntor 1997 deri në Qershor 2000, duke shënuar 9 Gola në 19 ndeshje, duke shënuar më pak vetëm se Alan Shearer dhe Francis Jeffers që kanë 13 Gola [119]. Ai ka luajtur vetëm 1 herë me Anglinë B, ai luajti në humbjen 2–1 në shtëpi kundër Kilit më 10 Shkurt 1998 [120].

Lampard luajti ndeshjen e parë me Anglinë më 10 Tetor 1999 në fitoren 2–1 në një ndeshje miqësore kundër Belgjikës, dhe shënoi Golin e parë më 20 Gusht 2003 në fitoren 3–1 kundër Kroacisë. Lampard luajti ndeshjen e tij të 100 me kombëtaren më 10 Shtator 2013 në një ndeshje miqësore kundër Ukrainës.

Euro 2004[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai u anashkalua në Euro 2000 dhe Kupën e Botës 2002, dhe duhej të priste Euro 2004 për të marrë pjesë në turnamentin e tij të parë zyrtarë me kombëtaren. Anglia arriti deri në çerek–finale me Lampard që shënoi 3 Gola në 4 ndeshje. Ai shënoi kundër Francës dhe Kroacisë në fazën e grupeve, dhe në çerek–finale, ai shënoi Golin e barazimit në minutën e 112 kundër Portugalisë, duke e mbyllur ndeshjen me rezultatin 2–2, Anglia humbi me penallti. Ai u emërua nga FIFA në skuadrës e turnamentit [121].

Pas Euro 2004[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai u bë lojtar titullar në skuadër pas tërheqjes nga kombëtarja të Paul Scholes, dhe u votua si "Lojtari Anglez i Vitit" nga tifozët për vitet 2004 dhe 2005 [122]. Ai golashënuesi më i mirë i Anglisë në kualfikueset e Kupës së Botës 2006 me 5 Gola. Ai shënoi 2 Gola vendimtarë në kualfikuese, 1 në fitoren 1–0 kundër Austrisë, dhe Goli tjetër ishte Goli i fitores kundër Polonisë [123] [124].

2006 Kupa e Botës[redakto | redakto tekstin burimor]

Në ndeshjen e parë të AnglisëKupën e Botës kundër Paraguajit, Lampard u emërua i Lojtari i ndeshjes me Anglinë që fitori me rezultatin 1–0 [125]. Edhe pse Lampard luajti në çdo minutë të ndeshjeve të AnglisëKupën e Botës, ai nuk shënoi asnjë Gol me Anglinë që u eleminua në çerek–finale me penallti nga Portugalia, ai ishte një nga 3 lojtarët që humbi penallti sëbashku me Steven Gerrard dhe Jamie Carragher.

2007–09[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai shënoi në humbjen 1–2 kundër Gjermanisë në një ndeshje miqësore në stadiumin e ri Wembley në 2007 [126]. Ai u fërshëllye nga tifozët e Anglisë, kur Lampard hyri në pjesën e dytë si zëvëndësues gjatë një ndeshje kualifikuese të Euro 2008 kundër Estonisë më 13 Tetor 2007 [127]. Ai i përfundoi kualifikueset me 1 Gol (në humbjen 3–2 kundër Kroacisë më 21 Nëntor) me Anglinë që dështoi të kualfikohej në Euro 2008. Ai shënoi Golin e parë kombëtarë pas 2 vitesh në fitoren 4–0 kundër Sllovakisë në Mars 2009, dhe gjithashtu krijoi rastin e Golit të Wayne Rooney. Goli i Lampard ishte Goli i 500 i Anglisë shënuar në Wembley [128]. Më 9 Shtator 2009, Lampard shënoi 2 Gola në fitoren 5–1 kundër Kroacisë, gjë që siguroi një vend për në Kupën e Botës 2010 [129].

2010 Kupa e Botës dhe Goli i anulluar[redakto | redakto tekstin burimor]

Në raundin e 16 të 2010 Kupës së Botës kundër rivalëve të Gjermanisë, Lampard bëri një gjuajtje të fortë në pjesën e parë e cila preku traversën, ra në tokë, dhe më pas u prit nga Manuel Neuer, nga përsëritja në televizor u duk qartë që topi pasi kishte rënë, e kishte kaluar dukshëm vijën fatale. Nqs Goli do të quhej, rezultati i përkohshëm do të ishte 2–2. Në pjesën e dytë, Lampard goditi sërisht traversën, këtë herë me një goditje dënimi nga 30 metra. Rezultati final ishte 4–1 në favor të Gjermanisë, duke bërë që Anglia të eleminohej nga turnamenti [130].

Ndërkohë, në fazën e grupeve, Lampard kishte luajtur në të 3 ndeshjet pa humbur asnjë minutë. Pasi Anglia u eleminua nga 2010 Kupa a Botës, Lampard vendosi një rekord negativ pasi kishte gjuajtur topin 37 herë pa mundur të shënojë asnjë Gol, më shumë se çdo lojtar që nga viti 1966 [131].

Euro 2012[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 8 Shkurt 2011, u lajmërua se Lampard do të ishte kapiteni i kombëtaren për ndeshjen miqësore kundër Danimarkës pasi Rio Ferdinand dhe Steven Gerrard mungonin për shkak dëmtimi [132]. Në kualifikueset e Euro 2012, Lampard shënoi 2 Gola për Anglinë, të 2 nga penalltia. E para në fitoren 2–0 kundër Uellsit, dhe e dyta në barazimin 2–2 kundër Zvicrës, duke u bërë lojtari me më shumë penallti të gjuajtura [133] [134]. Më 1 Nëntor 2011, Lampard u bë kapiten i kombëtares dhe shënoi Golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër kampionëve të botës në fuqi Spanjës [135]. Më 31 Maj 2012, ai humbi Euro 2012 për shkak të një dëmtimi në kofshë. Ai më pas u zëvendësua nga Jordan Henderson.

Më 14 Gusht 2012, trajneri Roy Hodgson lajmëroi se Lampard do të ishte kapiteni i Tre Luanëve në ndeshjen tjetër miqëore kundër Italisë, ku Anglia fitoi 2–1 [136].

Kualifikueset e Kupës së Botës 2014[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard luajti ndeshjen e tij të parë në kualifikueset e 2014 Kupës së Botës në fitoren 5–0 të Anglisë kundër Moldavisë, ai në atë ndeshje shënoi Golin e 24 dhe 25 me kombëtaren. Goli i tij i parë ishte penalltia e 100 në historinë e kombëtaren angleze dhe Goli i dytë u shënua me kokë pas një krosi të Glen Johnson, pasi Steven Gerrard u zëvëndësua, Lampard u bë kapiten për pjesën tjetër të ndeshjes [137].

Lampard shënoi Golin e 26 me kombëtaren nga një penallti kundër Ukrainës, duke barazuar numrin e Golave të shënuar nga mesfushori Bryan Robson [138].

Më 6 Shkurt 2013, Lampard shënoi Golin e fitores të Anglisë në një ndeshje miqësore kundër BrazilitWembley.

Më 22 Mars 2013, ai kaloi David Platt si mesfushori i dytë me më shumë Gola të shënuar në kombëtare pasi Lampard shënoi Golin e 28 kombëtarë në fitoren 0–8 kundër San Marinos [139].

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard duke firmosur autografe për tifozët.

Lampard ndoqi Shkollën Brentwood ndërmjet viteve 1989 dhe 1994, duke përfunduar me 11 ÇGAD, përfshirë një A* në Latinisht [140].

Babai i tij është Frank Lampard i parë, një ish lojtar i West Ham United dhe ndihmës trajner, i cili ishte ende i lidhur me klubin ku Lampard ishte i vogë dhe u bashkua me ta. Mamaja e tij Pat vdiq në Prill 2008 në moshën 58 vjeçare për shkak të Pneumoniës [141]. Xhaxhai i Lampard është Harry Redknapp dhe kushuriri i tij është Jamie Redknapp.

Në 2000, Lampard, Rio Ferdinand dhe Kieron Dyer ishin shfaqur në një video seksi që ishte filmuar gjatë pushimeve të tyre në Ayia NapaQipro. Channel 4 transmetoi një klip të shkurtër si pjesë e dokumentarit të seksit në vitin 2004, futbollistët dhe videokasetë, duke pretenduar se ajo është përdorur për të "ti kujtoj shikuesve se ky dokumentar është i bazuar në jetën reale [142]. Më 23 Shtator 2001, Lampard, sëbashku me 3 lojtarët e tjerë të Chelseas u gjobitën nga klubi duke i reduktuar pagën [143]. Lampard dhe 3 lojtarët e tjerë të Chelseas kishin abuzuar turistët amerikanë në hotelin Heathrow, vetëm 24 orë pas sulmeve të 11 Shtatorit. Menaxheri i hotelit deklaroi: "ata ishin krejtësisht të neveritshëm". Ata thjesht nuk duket se u kujdesen për atë që kishte ndodhur" [144].

U raportua nga Mensa se ​​Lampard tregoi një rezultat jashtëzakonisht të lartë IQ gjatë hulumtimit neurologjike kryer nga mjeku i Chelseas, Bryan English. English deklaroi se "Frank Lampard shënoi një nga të rezultatet më të larta të markave të regjistruara ndonjëherë nga kompania gjatë testeve" [145].

Në 2007, Lampard tregoi se ai është mbështetës i Partisë Konservatore [146].

Në shkurt 2013, Lampard nënshkroi një marrëveshje me botuesit Little Brown për të shkruar serinë e vet të librave për fëmijë të quajtur "Magic Futboll Frankie", që synon për të rinjtë e moshës pesë dhe mbi. Marrëveshja botuese u trajtua nga Neil Bler dhe Zoe King, të cilët gjithashtu përfaqësojnë Harry Potter të autorit J.K. Rowling. Frymëzimi i tij erdhi nga tregimet e tij të pazhvilluara që lexon për fëmijët e tij çdo natë [147].

Marrëdhënjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Lampard jeton në Surrey dhe Londër. Ai ka 2 fëmijë me ish nusen e tij, Elen Rivas e cila është modele spanjolle, Luna (lindur më 22 Gusht 2005) dhe Isla (lindur më 20 Maj 2007) [148]. Autobiografia e tij, Totally Frank, u publikua në Gusht 2006. Në mes të Shkurtit 2009, u raportua se Lampard dhe Rivas u ndanë në Nëntor 2008 pas 7 vitesh lidhje.

Që nga Tetor 2009, Lampard është në një marrëdhënje me Christine Bleakley. Më 15 Qershor 2011, lidhja e Lampard me Bleakley u njoftua nga agjenti i tij.

Më 24 Prill 2009, Lampard ishte i përfshirë në një konfrontim në radio me James O'Brien në stacionin radio Londër LBC 97.3. Gazetat kanë raportuar se pas ndarjes së Lampard nga Rivas, fëmijët e tyre jetonin me të në një banesë të vogël, ndërsa Lampard kishte konvertuar familjen e tyre në shtëpi. Lampard telefonoi, duke kundërshtuar kritikat dhe duke pohuar se ai kishte luftuar me "mish e shpirt" për të mbajtur familjen e tij sëbashku [149].

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 15 Janar 2014 [150] [151] [152]

Klubi Sezoni Liga FA Cup Kupa e Ligës Europa Tjetër[nb 1] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
West Ham United 1995–96 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
1996–97 13 0 1 0 2 0 0 0 16 0
1997–98 31 5 6 1 5 4 0 0 42 10
1998–99 38 5 1 0 2 1 0 0 41 6
1999–2000 34 7 1 0 4 3 10 4 49 14
2000–01 30 7 4 1 3 1 0 0 37 9
Total 148 24 13 2 16 9 10 4 187 39
Swansea City (Hua.) 1995–96 9 1 0 0 0 0 9 1
Total 9 1 0 0 0 0 9 1
Chelsea 2001–02 37 5 8 1 4 0 4 1 53 7
2002–03 38 6 5 1 3 0 2 1 48 8
2003–04 38 10 4 1 2 0 14 4 58 15
2004–05 38 13 2 0 6 2 12 4 58 19
2005–06 35 16 5 2 1 0 8 2 1 0 50 20
2006–07 37 11 7 6 6 3 11 1 1 0 62 21
2007–08 24 10 1 2 3 4 11 4 1 0 40 20
2008–09 37 12 7 3 2 2 11 3 57 20
2009–10 36 22 6 3 1 0 7 1 1 1 51 27
2010–11 24 10 3 3 0 0 4 0 1 0 32 13
2011–12 30 11 5 2 2 0 12 3 49 16
2012–13 29 15 4 2 3 0 10 0 4 0 50 17
2013–14 18 4 0 0 1 1 6 1 1 0 26 6
Total 421 145 57 26 34 12 112 25 10 1 634 209
Karriera në total 578 170 70 28 50 21 122 29 10 1 830 249
 1. ^ Përfshirë kompedicione të tjera si: FA Community Shield, UEFA Super Cup dhe FIFA Kupën e Botës për Klube

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja Angleze
Viti Ndeshje Gola
1999 1 0
2000 0 0
2001 3 0
2002 3 0
2003 9 1
2004 13 6
2005 9 3
2006 13 2
2007 9 2
2008 6 0
2009 10 6
2010 7 0
2011 7 3
2012 3 3
2013 10 3
Total 103 29

Golat me kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Rezultatet dhe Golat me kombëtaren Angleze

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

West Ham United

Lampard duke festuar fitimin e titullit në sezonin 2004–05 me Eiður Guðjohnsen dhe John Terry.
Chelsea

Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Golashënues[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ a b Barry J. Hugman: The PFA Premier & Football League Players' Records 1946–2005. Queen Anne Press 2005, ISBN 1-85291-665-6
 2. ^ Frank Lampard Profile. Chelsea FC (8 Dhjetor 2009). Vizituar në 8 Dhjetor 2009.
 3. ^ Premier League Player Profile. Premier League. Vizituar në 28 Prill 2011.
 4. ^ a b Richard Beech: "Frank Lampard joins New York City – reaction as Chelsea veteran quits Stamford Bridge". mirror. Vizituar në 13 Shtator 2014.
 5. ^ Skillen, Charlie (10 Shtator 2013). "As Lampard joins Moore, Charlton, Shilton and Beckham in winning 100th cap, is it time to rank him among the England greats?". Daily Mail (Londër). Retrieved 27 Shtator 2014. 
 6. ^ Aditya M S: World Football: The Top 10 Midfielders of the Past Decade. Bleacher Report. Vizituar në 13 Shtator 2014.
 7. ^ Barlow, Matt (31 Tetor 2008). "Scolari and Terry hail Chelsea 'world beater' Frank Lampard". Daily Mail (Londër). Retrieved 27 Shtator 2014. 
 8. ^ Bobby Tambling: Frank Lampard is Chelsea's greatest ever player and I hope he breaks my record - Telegraph. Telegraph.co.uk (29 mars). Vizituar në 13 Shtator 2014.
 9. ^ John Terry: Frank Lampard is Chelsea greatest player ever - Mail Online. Mail Online. Vizituar në 13 Shtator 2014.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura bbcnyc
 11. ^ Brad Friedel's Barclays Premier League appearance record ends. Premier League. Vizituar në 17 Maj 2013.
 12. ^ a b Striking it rich – football's top ten highest earners are revealed The Daily Mail (2 Mars2009) Retrieved 11 Mars 2009
 13. ^ Chelsea wait proves worthwhile for Lampard. UEFA.com (20 Maj 2012). Vizituar në 21 Shtator 2014.
 14. ^ a b "Clubs submit retained and released lists". Premier League. 23 Maj 2014. Retrieved 23 Maj 2014. 
 15. ^ a b "Chelsea let Lampard and Cole leave club". ITV. 23 Maj 2014. Retrieved 23 Maj 2014. 
 16. ^ Frank Lampard. Play The Game. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 17. ^ All Time Player Records. Premier Soccer Stats. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 18. ^ Players. Vizituar në 13 Shtator 2014.
 19. ^ To be Frank...Lampard. FourFourTwo. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 20. ^ Game played 31 Janar 1996. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 nëntor 2013.
 21. ^ Welcome to the Wonderful World of West Ham United Statistics Frank Jnr Lampard. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 22. ^ Game played 17 August 1996. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 23. ^ Aston Villa v West Ham United. www.11v11.com. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 24. ^ Lampard hits out at Hammers. www1.skysports.com. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 25. ^ Game played 9 August 1997. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 26. ^ Premier League 1998-99. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 27. ^ Harry Redknapp. www.officialplayersites.com. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 28. ^ Football: Lampard's cracker; West Ham United 1 Heerenveen 0.(Sport). www.highbeam.com. Arkivuar nga Origjinali në 29 Nëntor 2013. Vizituar në 29 Nëntor 2013.
 29. ^ Game played 24 July 1999. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 30. ^ Game played 24 August 1999. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 31. ^ Game played 16 September 1999. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 32. ^ Harry Redknapp - The Autobiography. John Blake publishing. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 33. ^ West Ham 5-4 Bradford City. BBC Sport. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 34. ^ Premier League 1999-2000. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 35. ^ Premier League 2000-01. www.westhamstats.info. Vizituar në 28 Nëntor 2013.
 36. ^ "Redknapp leaves West Ham". Daily Telegraph. 9 Maj 2001. Retrieved 28 Nëntor 2013. 
 37. ^ Winter, Henry (29 Nëntor 2003). "On the spot - Frank Lampard". Daily Telegraph. Retrieved 28 Nëntor 2013. 
 38. ^ Chelsea agree £11m Lampard deal. BBC News. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 39. ^ Chelsea 2–2 Monaco. BBC News. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 40. ^ Henry named FWA player of year. Chinadaily.com.cn. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 41. ^ Premier League – Statistics. Premier League. 7 Korrik 2008. Retrieved 7 Korrik 2008. 
 42. ^ Chelsea 2–1 Southampton. BBC News. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 43. ^ Tottenham 0–2 Chelsea. BBC News. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 44. ^ Chelsea 4–2 Barcelona. BBC News. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 45. ^ Stylish Chelsea seize command. UEFA.com. Vizituar në 21 Shtator 2014.
 46. ^ Frank Lampard. 4thegame.com.
 47. ^ Frank and the Full 100 Club. Chelsea F.C. 17 February 2008. Retrieved 17 Shkurt 2008. 
 48. ^ Drogba double takes Chelsea to Moscow. UEFA Champions League. 30 Prill 2008. Retrieved 30 Prill 2008. 
 49. ^ Man. United 1-1 Chelsea - Statistics. UEFA.com. Union of European Football Associations. Vizituar në 22 Maj 2008.
 50. ^ Lamps signs mega deal. Malaysian Star Online (13 Gusht 2008). Vizituar në 13 Gusht 2008.
 51. ^ Frank Lampard and Chelsea put a stop to Hull's capital gains The Telegraph, 29 Tetor 2008
 52. ^ PA Sport (2 November 2008). Scolari hails centurion Lampard. The World Game. Retrieved 3 Nëntor 2008. 
 53. ^ THE LAMPARD 100 GOAL PUZZLE – PART TWO. Chelsea FC. 6 November 2008. Retrieved 10 Nëntor 2008. 
 54. ^ Rafa and Lamps claim Prem gongs. TeamTalk. 15 November 2008. Retrieved 15 Nëntor 2008. 
 55. ^ Drogba, Lampard See Chelsea Past West Brom. IBN Live. Vizituar në 3 Janar 2009.
 56. ^ David Smith (29 December 2008). "Lampard rallies team-mates after Chelsea's title bid falters at Fulham". Daily Mail (Londër). Retrieved 3 Janar 2009. 
 57. ^ Lampard double sees off gallant Liverpool. The Guardian. Vizituar në 14 Prill 2009.
 58. ^ Chelsea 2 - 2 Man Utd. British Broadcasting Corporation. Vizituar në 10 Gusht 2009.
 59. ^ England stars Wayne Rooney, Steven Gerrard, Frank Lampard and John Terry on short list for FIFA World Player of the Year Mail Online, 30 Tetor 2009
 60. ^ Chelsea 7 - 2 Sunderland. BBC Sport. Vizituar në 16 Janar 2010.
 61. ^ Chelsea 3 - 0 Birmingham. BBC Sport. Vizituar në 27 Janar 2010.
 62. ^ Chelsea 2 - 4 Man City. BBC Sport. Vizituar në 27 Shkurt 2010.
 63. ^ Chelsea 7 Aston Villa 1: Four for super Frank Lampard puts Carlo Ancelotti's men back in the hunt. Daily Mail. Vizituar në 28 mars.
 64. ^ McNulty, Phil (9 Maj 2010). "Chelsea 8 – 0 Wigan". BBC Sport. Retrieved 9 Maj 2010. 
 65. ^ Tottenham 1–1 Chelsea: Gomes Saves Late Drogba Penalty To Deny Champions Vital Win After Gifting Blues’ Leveller. Goal.
 66. ^ Chelsea Vs Aston Villa Highlights | Footballocks – Football Highlights And News From Europe's top leagues. Footballocks (4 Maj 2007).
 67. ^ Sunderland vs Chelsea Escalações e Estatísticas. Goal.
 68. ^ Chelsea vs Man Utd Escalações e Estatísticas. Goal.
 69. ^ Blackpool vs Chelsea Escalações e Estatísticas. Goal.
 70. ^ Chelsea vs West Ham Escalações e Estatísticas. Goal.
 71. ^ "Man Utd 2–1 Chelsea". BBC News. 8 Maj 2011. 
 72. ^ Chelsea vs Norwich City Comentário AO VIVO. Goal.
 73. ^ Report: Chelsea v Swansea City – Barclays Premier League – ESPN Soccernet. Soccernet.espn.go.com (24 Shtator 2011).
 74. ^ Burt, Jason (28 September 2011). "Valencia 1 Chelsea 1: match report". The Daily Telegraph (London). 
 75. ^ Valencia arranca empate com Chelsea no final. Goal.
 76. ^ "Bolton W vs Chelsea:play-by-play". Goal.
 77. ^ www.goal.com. www.goal.com (27 Shtator 2012).
 78. ^ Chelsea vence o City dentro de casa. Goal (27 Shtator 2012).
 79. ^ "Wolves 1–2 Chelsea" BBC Sport. 2 January 2012. Retrieved 11 Janar 2012.
 80. ^ "Chelsea 3–0 Bolton" BBC Sport. 25 February 2012. Retrieved 25 Shkurt 2012.
 81. ^ Chelsea consegue classificação dramática. Goal.
 82. ^ Champions: Chelsea vence e vai para a semi. Goal (27 Shtator 2012).
 83. ^ Tottenham vs Chelsea Escalações e Estatísticas. Goal.
 84. ^ How Chelsea can edge past Barcelona to reach the UEFA Champions’ League final. The Periscope Post (24 Prill 2012).
 85. ^ Messi makes a mess of things for Barcelona. UTSanDiego.com (25 Prill 2012).
 86. ^ MATCH REPORT: BARCELONA 2 CHELSEA 2 (2-3 ON AGG) | Champions League 2012 | History | Official Site | Chelsea Football Club
 87. ^ Chelsea elimina Barça e vai para final. Goal.
 88. ^ Chelsea é campeão da Copa da Inglaterra. Goal (27 Shtator 2012).
 89. ^ Chelsea captain Lampard relishes underdog role – The Globe and Mail. Toronto. 
 90. ^ Chelsea é campeão da Champions League. Goal.
 91. ^ McNulty, Phil. (19 Maj 2012) BBC Sport – Chelsea 1–1 Bayern Munich (aet, 4–3 pens). Bbc.co.uk.
 92. ^ BBC Sport – Frank Lampard ruled out of England's Euro 2012 squad. BBC (31 Maj 2012).
 93. ^ Chelsea
 94. ^ Chelsea
 95. ^ Sanghera, Mandeep. (22 Gusht 2012) BBC Sport – Chelsea 4–2 Reading. Bbc.co.uk.
 96. ^ "Chelsea 4–1 Norwich" BBC Sport. 6 Tetor 2012. Retrieved 6 Tetor 2012.
 97. ^ "Chelsea 8–0 Aston Villa" BBC Sport. 23 December 2012. Retrieved 23 December 2012.
 98. ^ Chelsea 8-0 Aston Villa: Torres sparks Blues goal glut. Goal.com. Vizituar në 23 Dhjetor 2012.
 99. ^ Ladyman, Ian. "Everton 1 Chelsea 2: Lampard delivers again as Blues recover from early blow to move back into third place". Daily Mail (Londër). 
 100. ^ [1] Sky Sports. 5 January 2013. Retrieved 5 Janar 2013.
 101. ^ Frank's finished: Lampard's Chelsea career ENDS in June, with no hope of reprieve. Daily Mirror Football. 6 Janar 2013. Retrieved 7 Janar 2013. 
 102. ^ Agent confirms Lampard's Chelsea exit. FIFA.com. 7 Janar 2013. Retrieved 7 Janar 2013. 
 103. ^ Chelsea beat Stoke 4–0 at the Britannia Stadium. Sky Sports. 12 Janar 2013. Retrieved 12 Janar 2013. 
 104. ^ FRANK LAMPARD 194 CHELSEA GOALS. Official Chelsea F.C. website. 14 Janar 2013. Retrieved 14 Janar 2013. 
 105. ^ Premier League Chelsea too good for Brentford in FA Cup. Sky Sports. 17 Shkurt 2013. 
 106. ^ James, Stuart (11 Maj 2013). Frank Lampard determined to stay after breaking Chelsea goal record. London: The Guardian. 
 107. ^ Wallace, Sam (15 Maj 2013). Rafa Benitez's parting gift: Chelsea win Europa League. Londër: The Independent. 
 108. ^ LAMPARD SIGNS. Chelsea F.C. 16 Maj 2013. Retrieved 16 Maj 2013. 
 109. ^ Frank Lampard signs new one-year contract at Chelsea. Londër: The Guardian. 16 May 2013. Retrieved 16 Maj 2013. 
 110. ^ "Steaua Bucharest 0-4 Chelsea" BBC Sport. 1 Tetor 2013. Retrieved 1 Tetor 2013.
 111. ^ Chris Bevan (23 Nëntor 2013): BBC Sport – West Ham United 0–3 Chelsea. Bbc.co.uk. Vizituar në 2 mars.
 112. ^ Young, Colin. "He's passed Fowler and has Henry, Shearer and Lampard in his sights... so, will Rooney become the sharpest shooter of them all?". Daily Mail (London). Retrieved 2 Dhjetor 2013. 
 113. ^ "Goals panel ruins Terry's Chelsea return". ESPN.co.uk. Retrieved 27 Shkurt 2014. 
 114. ^ Owen Phillips (22 Shkurt 2014): BBC Sport – Chelsea 1–0 Everton. Bbc.co.uk. Vizituar në 2 mars.
 115. ^ Ronaldo and Lampard reach century of matches – UEFA Champions League – News. UEFA.com. Vizituar në 12 Maj 2014.
 116. ^ Lampard to decide Chelsea future after World Cup. BBC Sport. Vizituar në 23 Maj 2014.
 117. ^ Frank Lampard: Chelsea midfielder to leave Stamford Bridge. BBC Sport. Vizituar në 3 Qershor 2014.
 118. ^ 1990–2000. England Football Online. 9 Qershor 2013. 
 119. ^ Gabim në stampën Cite Web: Parametrat archiveurl dhe archivedate duhet të bashkëshoqërohen.England Under-21 Goalscorers. The Football Association. Arkivuar nga Origjinali në 16 Dhjetor 2008.
 120. ^ Barrie Courtney (22 mars): England – International Results B-Team – Details. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Vizituar në 9 Qershor 2013.
 121. ^ Chris Hatherall (5 Korrik 2004). Four All-Star Lions. The Football Association. Retrieved 12 Prill 2007. 
 122. ^ And the winner is... The Football Association. 20 January 2005. Retrieved 7 Dhjetor 2008. 
 123. ^ "England 2–1 Poland". BBC News. 12 Tetor 2005. 
 124. ^ "England 1–0 Austria". BBC News. 8 Tetor 2005. 
 125. ^ McNulty, Phil (10 Qershor 2006). "England 1–0 Paraguay". BBC News. 
 126. ^ McKenzie, Andrew (22 Gusht 2007). "England 1–2 Germany". BBC News. 
 127. ^ Barnes angered by Lampard booing. BBC Sport. 14 October 2007. Retrieved 18 Tetor 2007. 
 128. ^ England cruise to victory. The Football Association. 28 March 2009. Retrieved 29 Mars 2009. 
 129. ^ England 5 1 Croatia England recreate Magic of Munich goal.com
 130. ^ Garside, Kevin (27 Qershor 2010). "England v Germany: Frank Lampard's disallowed goal highlights stupidity of Fifa". The Daily Telegraph (London). 
 131. ^ Rogers, Simon (27 Qershor 2010). "England v Germany: match statistics". The Guardian (Londër). 
 132. ^ Frank Lampard to captain England against Denmark. BBC Sport. 8 Shkurt 2011. Retrieved 8 Shkurt 2011. 
 133. ^ País de Gales vs Inglaterra Escalações e Estatísticas. Goal.
 134. ^ "England 2–2 Switzerland". BBC News. 4 Qershor 2011. 
 135. ^ www.goal.com. www.goal.com (27 Shtator 2012).
 136. ^ Lampard handed England armband. ESPNSoccerent (14 Gusht 2012).
 137. ^ McNulty, Phil. (7 Shtator 2012) BBC Sport – Moldova 0–5 England. Bbc.co.uk.
 138. ^ McNulty, Phil. (11 Shtator 2012) BBC Sport – England 1–1 Ukraine. Bbc.co.uk.
 139. ^ San Marino 0-8 England player ratings. The Mirror. 22 Mars 2013. 
 140. ^ Jonny Abrams (15 Shtator 2009): Top Ten: Educated Footballers. blog.sport.co.uk. Vizituar në 26 Shtator 2010.
 141. ^ [2],
 142. ^ Stephen Naysmith (15 August 2004). Channel 4 to show alleged Premiership sex video. CBS Interactive Inc. Retrieved 23 Nëntor 2008. 
 143. ^ Chelsea four fined for drunken abuse The Telegraph
 144. ^ Chelsea four fined for drunken abuse The Telegraph
 145. ^ Footballer Frank Lampard reported to have a high IQ. Mensa. Retrieved 12 Mars 2009. 
 146. ^ "Lampard confirms his place on the right wing". Daily Mail (Londër). 7 Nëntor 2007. Retrieved 26 Qershor 2010. 
 147. ^ Frank Lampard signs new deal... to write children's books. inside World Soccer. 7 Prill 2011. 
 148. ^ Rives gives birth to footballer's second daughter. nowmagazine.co.uk. Retrieved 3 Korrik 2007. 
 149. ^ "Frank Lampard's call to LBC: The full transcript". The Independent (Londër). 24 Pril 2009. Retrieved 25 Pril 2009. 
 150. ^ Frank Lampard profile. Chelsea F.C. official website. Vizituar në 25 Dhjetor 2013.
 151. ^ Frank Lampard profile. Soccerbase. Vizituar në 25 Dhjetor 2013.
 152. ^ Frank Lampard profile. Transfermarkt. Vizituar në 25 Dhjetor 2013.

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Frank Lampard