Deti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Deti quhet hapësira shumë e madhe me ujëkripur, e që zakonisht është e rrethuar me tokë jo nga të gjitha anët dhe qëndron disi e veçuar. Pjesa më e madhe e rruzullit tokësor është e mbuluar me ujë të kripur.[1]Deti së bashku me liqenet dhe lumenjtë bëjnë pjesë ose përfshihen në hidrosferë.

Detërat botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980