Mërgim Mavraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mërgim Mavraj
Të dhënat personale
Emri i plotë Mërgim Mavraj
Data e lindjes 9 Qershor 1986 (28 vjeçar)
Vendi i lindjes Hanau, Gjermani
Gjatësia 1.90
Pozita ne fushë Qëndër mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual Greuther Fürth
Numri 5
Kariera në rini
1996–1997 Sportfreunde Seligenstadt
1997–2003 Kickers Offenbach
2003–2004 SG Rosenhöhe Offenbach
2004–2005 SV Darmstadt 98
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2005–2007 SV Darmstadt 98 38 (2)
2007–2008 VfL Bochum II 8 (1)
2007–2010 VfL Bochum 65 (1)
2011–2014 Greuther Fürth 105 (3)
2014– 1. FC Köln 0 (0)
Ekipi kombëtar
2007–2009 Gjermania U-21[1] [2] 2 (0)
2012– Shqipëria 15 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 28 Maj 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 28 Maj 2014

Mërgim Mavraj (lindur më 9 Qershor 1986 në Hanau) është një futbollistë shqiptar që luan me klubin gjerman KölnBundesligë dhe me kombëtaren shqiptare si qëndër mbrojtës.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai hyri ne skuadren e tij te pare ne Sportfreunde Seligenstadt ne vitin 1997 perpara se te hyne ne vitin 1997 tek Kickers Offenbach. Aty ndenji 6 vite deri ne vitin 2003. Ai ndenji ne sezonin 2003-2004 tek SG Rosenhöhe Offenbach perpara se te transferoheshe tek skuadra U19 e SV Darmstadt 98. Ai u be lojtari i U19, luajti 23 Ndeshje ne kampionat dhe shenoi 3 Gola, por skuadra e tij ra nga kategoria sepse ne 26 Ndeshje kishte marre vetem 4 fitore.

SV Darmstadt 98[redakto | redakto tekstin burimor]

Mavraj hyri ne skuadren e pare ne sezonin 2005-2006, dhe beri debutimin e tij zyrtar me 18 Mars 2006 kunder SC Pfullendorf ne Fußball-Regionalliga Süd. Ai u vendos ne qender te mbrojtjes, dhe me pas u zevendesua pasi ne minuten e 51 ai mori kartonin e 2 te verdh ne humbjen e skuadres se tij 3-1. Ne total ne sezonin 2005-2006 ai luajti 13 Ndeshje dhe shenoi 2 Gola, dhe e ndihmoi skuadren e tij qe ta perfundonte Kampionatin ne vendin e 5. Sezoni 2006-2007 do te beheshe sezoni i tij i pare profesionist pasi ai luajti 25 Ndeshje dhe nuk shenoi asnje Gol. Performancat e pjeses se pare te sezonit terhoqen vemendjen e trajnerit te Gjermanise U21 Dieter Eilts. Ai e thirri Mavrajin per nje ndeshje miqesore ne Shkurt kunder Italise. Sezoni 2006-2007 do te ishte nje sezon i paharrueshem per Mavraj edhe pse skuadra e perfundoi kampionatin ne vendin e 16.

Greuther Fürth[redakto | redakto tekstin burimor]

Mavraj u transferua tek Greuther Fürth ne sezonin 2010-2011 ku luajti 13 Ndeshje dhe nuk shenoi asnje Gol. Ne sezonin 2011-2012 ai do te ndihmonte skuadren qe te ngjitej ne Ligen me te lart ne Bundesliga. Ai ne sezonin 2011-2012 luajti 36 Ndeshje dhe shenoi 3 Gola (2 ne Kampionat & 1 ne Kup). Ai ishte nje nga shtyllat e mbrojtjes ate sezon. Ne 7 Gusht mbrojtesi Thomas Kleine kishte deshire qe te beheshin zgjedhje per kapitenin e skuadres. Mavraj fitoi me votim te fshehte. Ne sezonin 2012-2013 Mavraj nuk arriti dot ta shpetonte skuadren qe te binte nje kategori me posht. Ai luajti 32 Ndeshje ne Bundeslig dhe nuk shenoi asnje Gol. Greuther Fürth e perfundoi sezonin ne vendin e fundit 21 Pike dhe 4 Fitore ne 34 Ndeshje.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Shqipëria[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjermania U21[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja Shqiptare[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ U21 Statistik: Deutschland – Italien (German). Deutscher Fußball-Bund (21 Shkurt 2007). Vizituar në 26 Dhjetor 2009.
  2. ^ U21 Statistik: Deutschland – Weißrussland (German). Deutscher Fußball-Bund (31 Mars 2009). Vizituar në 26 Dhjetor 2009.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]