Rozhaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rozhajë
[[Figura:
Pamje e Rozhajës
|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
9567 (2011)[1] banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Mali i Zi
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Rozhajë, (malazezisht:Рожаје/Rožaje) është vendbanim dhe qendër e njësis administrative në Mal të Zi.


Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vitit 2011 Rozhaja i ka 9567 banorë me 2479 ekonomi familjare dhe 2778 banesa( shtëpi banimi).[2]


Viti Banorë Grafiku
1948 1464 Lëvizja e pop. së Rozhajës gjat shek XX-të.png
1953 1813
1961 2765
1971 5327
1981 7336
1991 9033
2003 11048

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Galeriaа[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

 Commons: Rozhaja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


  1. ^ http://www.monstat.org/cg/page.php?id=387&pageid=322
  2. ^ http://www.monstat.org/cg/page.php?id=387&pageid=322